Strzelno moje miasto 3

Regionalne

Kruszwica 1932 w kilku odsłonach - cz. 2

 

Kruszwica 1932

w kilku odsłonach - cz. 2

Gospodarstwo Rybackie

 

Dzisiaj po raz kolejny wracamy do Kruszwicy Jeziora Gopła i roku 1932. Przypomnę, że źródłem prezentowanych fotografii jest przedwojenny tygodnik "Ilustracja Polska". W niej zawarte zostały również ciekawe opisy historycznej Kruszwicy oraz tej z 1932 roku. W dalszych częściach zamieszczę te teksty, zaś dzisiaj pozwolę sobie przypomnieć bogactwo Jeziora Gopło widziane oczyma reportera z 1932 roku: 

Godnym uwagi jest wzorowe rybołówstwo na Gople p. Ryczka, długoletniego dzierżawcy jeziora. Już Długosz wspomina o nadzwyczajnej obfitości ryb w Gople. W jeziorze znaleźć można liny, karasie, szczupaki, węgorze, sumy, leszcze, okonie, karpie, płotki i pstrągi. Sandacze i raki [poniżej dalszy ciąg tekstu w oryginale:]

aIP1932Nr27-7.bmp

Tym co łączy mnie osobiście z dzisiejszym tematem to znajomość z potomkiniami rodziny Ryczków paniami Nowińskimi. Ryczkowie z Kruszwicy powiązani byli więzami rodzinnymi ze strzeleńskimi rodzinami Wochelskich, Barczykowskich, Zydlów i Piweckich. Pamiętam opowieści sąsiadki, czyli "ciotki" Pelagii Piweckiej o Ryczkach z Kruszwicy, którzy poza Jeziorem Gopło dzierżawili również Jezioro Mogileńskie. Paweł Ryczek był bogatym mieszczaninem kruszwickim, ojcem malarki Ewy Lewańskiej (1900-1980). Wiele mówiło się o jego odwadze i umiejętnościach pływackich. Ponoć uratował kilkudziesięciu swoich pracowników od niechybnej śmierci w głębinach dzierżawionych jezior. W 1911 roku prasa donosiła, iż: Dzierżawca jeziora Ryczek z Kruszwicy Wsi wyratował od niechybnej śmierci rybaka Wojciechowskiego, pod którym załamał się lód na Jeziorze Gople. Zaś w 1930 roku wymieniony został Paweł Ryczek jako członkiem Komitetu Gminnego W.F. i P.W. Kruszwica Wieś.

a6IP1932Nr27-6.bmp 

Paweł Ryczek

aIP1932Nr27-1.bmp

Opis zdjęcia zajmującego całą stronę okładki tygodnika: Bogactwo Gopła. Przepiękne jezioro kujawskie Gopło, z którym związanych jest tyle pamiątek historycznych i mitycznych Polski, należy do najbogatszych, jeżeli chodzi o obfitość rybostanu. Widzimy tu plon jednego połowu; na pierwszym planie leżą dwa potężne sumy. Dalej rysuje się na tle nieba sylwetka słynnej "Myszej Wieży". [Pierwszy od lewej stoi właściciel gospodarstwa Paweł Ryczek - MP].

aIP1932Nr27-4a.bmp

a0097_0001.bmp

CDN

Marian Przybylski