Strzelno moje miasto 3

Organizacje, stowarzyszenia

Kalendarz PTTK na 2017/2018

 

img878.jpg

Kalendarz PTTK na 2017/2018

img879.jpg 

Pod koniec minionego roku strzeleński rynek wydawniczy wzbogacił się o nową pozycję, którą jest ścienny, 28. Stronicowy Kalendarz 2017/2018. Jego wydawcą jest Oddział PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie. Pięknie wydany, pełen archiwalnych, jak i współczesnych zdjęć z życia oddziału, wzbogacony jest najnowszymi fotografiami obiektów zabytkowych Ziemi Mogileńskiej. Kalendarz został opracowany na dwa lata, tj. na bieżący 2017 oraz następny 2018 r.

Na stronie tytułowej czytamy, że kalendarz przedstawia atrakcje turystyczne powiatu mogileńskiego i jako informator został wydany na Jubileusz 60-lecia Oddziału. Na każdej „miesięcznej” stronie 2017 r., (tzw. awersu) w dolnej jej części znajduje się kalendarzyk, zaś w części środkowej kalendarium najważniejszych wydarzeń w regionie, które z kolei otoczone jest pięknymi kolorowymi zdjęciami ukazującymi walory kulturowe i przyrodnicze Ziemi Mogileńskiej.

Rewersy poszczególnych stron mają odniesienie do 2018 r. Na nich wzorem awersów znajdujemy kalendarzyki miesięczne oraz historyczne zdjęcia, swoistą kronikę dokumentującą działalność turystyczno-kulturalną Oddziału. Na ostatniej stronie przybliżono dzieje Oddziału oraz jego dokonania na przestrzeni minionych 60. Lat. Autorami tekstów, a zarazem redaktorami tego pięknego wydawnictwa są: Damian Rybak, Urszula Słowińska i Maria Reinholz. Zaprezentowane zdjęcia są autorstwa: Józefa Kuffla, Pawła Kaczorowskiego, Damiana Rybaka, Marii Reinholz, Macieja Eicha, Wacława Kobielskiego, Dariusza Lewandowskiego, Marcina Zielińskiego. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Gminy Mogilno, Gminy Dąbrowa oraz własnego PTTK-owskiego.

Kalendarz udało się wydać dzięki dofinansowaniu: Starostwa Powiatowego w Mogilnie, Urzędu Miejskiego w Mogilnie, Urzędu Miejskiego w Strzelnie, Urzędu Gminy w Jeziorach Wielkich i Urzędu Gminy w Dąbrowie. Dla osób chcących wejść w posiadanie tegoż kalendarza podaję informację, że jest możliwość jego nabycia w biurze Oddziału PTTK przy Placu Świętego Wojciecha w Strzelnie, w godzinach urzędowania.

Marian Przybylski