Strzelno moje miasto 3

Strzelno na starych pocztówkach - cz.2

Str2-2.jpg

Strzelno na starych pocztówkach

- cz.2 

I tak oto, mamy pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. Pogoda, że tak powiem nie nastraja zbytnio, wiatr, pochmurno, ale jakże już zielono. Czyli wiosna całą gębą! Dobrze, że jak na razie nie pada. 

Na te dni świąteczne, jakie przed nami proponuję kolejny powrót do przeszłości i pooglądać nasze Strzelno, jak ono przed 100 laty pięknie się miało. Urodę naszego miasta zawdzięczamy okresowi "powiatowemu", Czyli, latom 1886-1932. Pierwszą z takich piękniejszych reprezentacyjnych budowli, jaką wystawiono w 1886 r. była neobarokowa siedziba landratury (władz powiatowych), dzisiejszy budynek Liceum Ogólnokształcącego, a ostatnim nowy modernistyczny gmach szpitala powiatowego z 1930 r. Dzisiejsze śródmieście Strzelna to generalnie budownictwo z przełomu XIX i XX w. i tylko gdzieniegdzie, w formie plomb spotykamy pojedyncze nowsze budynki, które w większości zbudowane zostały na starych fundamentach i murach parterowych wcześniejszych domostw. 

Z racji muzealnej pogody zapraszam do zwiedzania naszego uroczego miasta.

str2-1.jpg

Str2-3.jpg

Str2-4.jpg

Str2-5.jpg

Str2-6.JPG

Str2-7.jpg

Str2-8.jpg

Str2-9.jpg

I co, podoba się Wam Strzelno? Bo mi bardzo!!! 

Wzorem ostatniej prezentacji zapraszam również na mini koncert. Dziś uroczyście i świątecznie, Haendel i "Hallelujah - Aleluya".

 

CDN 

Marian Przybylski