Strzelno moje miasto 3

O Strzelnie na różne sposoby

Buchnęło wiosną. Dawna zieleń miejska

marian14.jpg

Bujnęło wiosną

Dawna zieleń miejska

 

Wiosna tego roku z opóźnieniem buchnęła całą swą krasą. Kasztany zakwitły dopiero w trakcie trwania matur. Przeuroczo kwitną bzy, czyli lilaki, opóźnienie, co najmniej dwutygodniowe wyrównuje obecnie piękna pogoda. Na polach zażółciło się od rzepaków, a soczysta zieleń w swych przeróżnych odcieniach bawi nas niesamowicie. Natura wszystko sama wyrównuje, nadrabia opóźnienia pogodowe. Odpukać, by jej nie zauroczyć, czyli zaczarować, wręcz obrazić. Jest dobrze, a ma być jeszcze lepiej. 041.jpg

Tak, tak, po dwóch tygodniach powróciłem na blog i podobnie jak natura będę próbował nadgonić. Dzisiaj informacyjnie. Niewiele się wydarzyło, co by Was zaciekawiło, 8 maja było uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej założycielowi strzeleńskiej Biblioteki Miejskiej Filipowi Klemińskiemu, zatem niebawem o nim samym oraz w kilku częściach o dziejach bibliotekarstwa w naszym mieście i okolicy. W minioną niedzielę dzieci przyjęły I Komunię św., a w najbliższą sobotę i niedzielę w Bielicach odbędą się XIV Regionalne Targi Rolne.

Z balkonu mojego mieszkania na Osiedlu Piastowskim (IV piętro) rozpościera się piękny południowy widok na miasto i okolicę. Złudnie zdaje się, że Strzelno tonie w zieleni, choć to tylko obrzeża tą barwą mienią się. Oglądając stare zdjęcia i pocztówki daje się zauważyć, że onegdaj tych drzew, ogrodów i parków było więcej i samo miasto było piękniejsze. Wielu z nas z sentymentem wraca do tych skwerów, parków, na których i w których kwitło życie towarzyskie i które spełniały miejskie funkcje rekreacyjne. Nikt już nie pamięta "Jordanka" z brodzikiem, huśtawkami i piaskownicą. W tym parku, przed wojną należącym do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, była strzelnica z ogrodem rekreacyjnym, w którym dominowała fontanna, a wokół niej ławeczki pełne mieszkańców.

Zieleń miejska 2.jpg Rodzinny piknik letni na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Strzelnie - 1936 r.

Zniknął w latach 70. minionego stulecia najstarszy miejski skwer spacerowo-rekreacyjny na Placu Świętokrzyskim, którego początki sięgały II połowy XIX w. Jego miejsce zajął węzeł komunikacyjny. Podobnie dzieje się z przekazanym mieszkańcom w 1950 r. skwerem na narożniku ulic Kolejowej i Michelsona, szumnie nazwanym 1 Maja (uroczyście oddany do użytku 1 maja 1950 r.). Jest to teren wówczas bezprawnie zabrany prywatnemu właścicielowi, a obecnie w części zabudowany kompleksem bankowo-handlowo-mieszkalnym. Jego pozostałą część zajmie rondo komunikacyjne. 

Byłoby jeszcze długo opowiadać o obsadzonych drzewami ulicach i Rynku pięknie zazielenionym drzewami i skwerem rekreacyjnym. Powróćmy jednak do starych widoków, zachowanych na licznych zdjęciach i pocztówkach.

A (22).jpg

A (25).jpg

A (33).jpg

A (44).jpg

A (145).jpg

A (110).jpg

A (79).JPG

A (32).jpg

A (43).jpg

A (42).jpg

Skwer im. 1 Maja 

Marian Przybylski