Strzelno moje miasto 3

Spacerkiem po Strzelnie

Spacerkiem po Strzelnie - cz. 49. Ulica Powstania Wielkopolskiego 1a

 

Ulica

Powstania Wielkopolskiego - cz.1a

 

Ogromnym zaskoczeniem był dla mnie email, jaki otrzymałem od anonimowego nadawcy. Otóż, przesłała mi ta osoba zdjęcie z krótkim dopiskiem, iż przyda mi się ono, jako uzupełnienie rozpoczętego opisu ul. Powstania Wlkp. Kiedy zdjęcie powiększyłem załomotało mi serce i ogromne zdziwienie mną owładnęło. – Boże, przecież to jest zdjęcie jeńców angielskich zrobione w obozie w Strzelnie! Już na pierwszy rzut oka charakterystycznym elementem rozpoznawczym jest rysujący się w tle, tuż za piętrowym budynkiem gospodarczym, budynek Kasy Chorych (obecna Przychodnia Rejonowa SPZOZ). Sam budynek główny, czyli ów piętrowy, z poddaszem budynek przypomina mi znaną z dzieciństwa nieczynną stolarnię Ignacego Latosińskiego. Później przebudował ją syn właściciela, Marian, na dom mieszkalny, który po dzień dzisiejszy stoi w tym miejscu.

 

 

Na pierwszym planie widzimy strażnika w mundurze wojskowym, w charakterystycznej rogatywce z przypiętym do pasa bagnetem. Stojący przed nim wysoki, na około 3 metry płot z żerdzi i drutu kolczastego, gęsto splecionego rozdziela podwórze posesji na dwie części. Obóz właściwy to współczesna posesja nr 2, zaś część ze strażnikiem, to rewir administracyjny, czyli posesja nr 4. W głębi pod budynkiem widocznych jest 17 jeńców, którzy wypoczywają. Po drzewach w tle i krótkich rękawach jeńców możemy określić, że jest wiosna. Padający cień dobitnie wskazuje godziny południowe: 12-13, chyba niedziela, gdyż ludzie ci nie posiadają przy sobie żadnych narzędzi. Niewiadomo w jakim roku to zdjęcie wykonano, dlatego należy przyjąć przedział czasowy 1942-1944. Jeden z osadzonych siedzący na wprost lewego frontowego okna gra na akordeonie. Zapewne kilku więźniów zasłania jeszcze strażnik, czyli możemy domniemywać po wielkości  budynku i sfotografowanych, że przetrzymywanych w tym obozie było ponad 20 aliantów.

 

 

 

Właścicielem zdjęcia jest, lub była osoba posługująca się nickiem „dragons72”. Zostało ono zamieszczone prawdopodobnie na portalu społecznikowskim ebay.pl, gdyż tam znalazłem kilkaset zdjęć z czasów II wojny światowej z różnych zakątków Europy, jakie zostały wystawione przez „dragons72” na licytacji. Czy ktoś to zdjęcie nabył? W weekend spróbuję skontaktować się z właścicielem. Mniemam, że uzyskam skan tegoż zdjęcia bez wytłuszczenia i o większej rozdzielczości, a póki co zamieszczam przesłany oryginał i powiększony fragment zdjęcia z jeńcami. Jednocześnie rzucam przypuszczenie, że skoro takie zdjęcie zostało wykonane, to zapewne podobnych było więcej i może ktoś nimi po dzień dzisiejszy dysponuje?

 

 

Zdjęcie to, poza relacjami naocznych świadków, jest chyba jedynym, jak dotychczas dowodem na funkcjonowanie w Strzelnie w czasie okupacji hitlerowskiej obozu jenieckiego. Niewątpliwie kolejnym krokiem będzie odszukanie wiadomości o losach osadzonych tutaj osób. Może uda się komuś na takie informacje trafić?    

 

Marian Przybylski