Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 107 099 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://m.ocdn.eu/_m/a3992a170cf5052a6c49537b0a8cdc07,0,1.gif

Kategorie

Rekordowa kwesta

wtorek, 05 listopada 2013 19:16

 

aacmen1.jpg

 

Rekordowa Kwesta

 

Kwesty cmentarne na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków stały się w kraju powszechne. Wszędzie tam, gdzie społecznicy czują potrzebę „odkurzenia” z pamięci postaci zasłużonych obywateli, spoczywających pod spękanymi płytami, zniszczonymi upływającym czasem epitafiami i nagrobkami zbierane są pieniądze, dla ratowania i odnawiania tych miejsc. Po raz IX mieszkańcy Strzelna, ci młodzi, jak i starsi, którym przewodzili z racji strszeństwa: emerytowany pedagog, wiceburmistrz Strzelna Marian Kasprzyk oraz Honorowy Obywatel Miasta Strzelna i Honorowy Prezes TMMS Kazimierz Chudziński, zbierali datki, które pozwolą na kontynuację pięknego dzieła ratowania od zapomnienia miejsc spoczynku znakomitych strzelnian.

 

aacmen2.jpg

 

Wysoka komisja w składzie: Gwidon Trzecki, Marian Przybylski, Irena, Monika, Krzysztof Rymaszewscy, Heliodor Ruciński, Stanisław Bielecki, Kamil i Eugeniusz Kabacińscy przeliczyła 7 kg różnej wartości monet i papierowych walorów uzyskując wynik tegorocznej kwesty na poziomie:

 

3 316,43 zł

 

 DSCF1767.JPG

 

2013-11-01-1418_1.jpg

 

DSCF1770.JPG

 

DSCF1771.JPG

 

DSCF1774.JPG

 

DSCF1775.JPG

 

DSCF1776.JPG

 

Szanowni Wolontariusze kwestujący przed strzeleńską starą nekropolią, kłaniamy się Wam nisko wdzięczni za trud znoszenia niepogody – choć słońca było wiele – za wytrwałość, cierpliwość i profesjonalizm, za uśmiech kierowany do darczyńców, za dobre słowo wypowiadane pod adresem mieszkańców i gości sypiących „grosz” do puszek. Jako prezes TMMS dziękuję wam za bycie z nami w tych dniach na strzeleńskim cmentarzu, za cichą modlitwę i udzielaną informację o starym strzeleńskim cmentarzu.

 

DSCF1777.JPG

 

DSCF1780.JPG

 

DSCF1781.JPG

 

DSCF1782.JPG

 

DSCF1784.JPG

  

Oddzielne podziękowania kieruję do tych wszystkich, którzy ze zrozumieniem podeszli do naszej akcji. Dziękujemy mieszkańcom miasta i gminy, strzelnianom, których los rozrzucił po kraju, a którzy w ostatnich dniach odwiedzili groby bliskich i wsparli nas w dobrym dziele, dziel przywoływania pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności.

 

DSCF1785.JPG

 

DSCF1786.JPG

 

DSCF1787.JPG

 

DSCF1791.JPG

 

DSCF1792.JPG

 

Kolejną mogiłą - grobowcem, który zostanie objęty pracami konserwacyjnymi będzie pomnik nagrobny pierwszego polskiego Naczelnika Sądu Powiatowego Leopolda Dębno-Krzyżanowskiego (1870-1930). Biogram w trakcie opracowywania.

 

Dla dopełnienia naszej wdzięczności imiennie i pod adresem każdego z wolontariuszy kieruję w imieniu Zarządu TMMS podziękowania, Serdecznie Dziękujemy!

 

Członkowie TMMS:

Krzysztof Rymaszewski,

Irena Rymaszewska,

Heliodor Ruciński,

Kazimierz Chudziński,

Jerzy Zebel,

Marian Kasprzyk,

Przemysław Zowczak,

Piotr Łuczak.

 

Sympatycy TMMS:

Stanisław Bielecki,

Kamil Kabaciński,

Marcin Borowski,

Monika Rymaszewska,

Nikola Brzuszczak,

Piotr Cieślik,

Piotr Pieszak,

Piotr Dubicki.

 

ZS Strzelno:

Opiekun: Marta Kodzis
Uczniowie:
Marcelina Ruszkiewicz,

Aleksandra Niedziałkowska,

Ela Stanek,

Mańka Rybicka,

Angelika Krygier,

Weronika Kozłowska,

Agata Borys,

Joanna Pietruszka,

Michalina Skowrońska,

Paulina Krzesińska,

Agnieszka Krenc,

Zuzanna Laskowska,

Kinga Niedziela,

Julia Zbytniewska.

 

Kwestujący harcerze z 13 drużyny harcerskiej " Nieprzetartego Szlaku" przy SOSW w Strzelnie:

Damian Furmańczyk

Dawid Nowowiejski

Mateusz Chmielewski.

Opiekunowie:

phm. Aleksandra Łykowska

phm. Arkadiusz Przybyszewski.

 

Kwestujący harcerze z drużyny harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" przy MOW w Strzelnie:

Piotr Kolczynski

Kamil Mateja

Marcin Kręcioch

Mateusz Borzym

Łukasz Kosiński

Jarosław Wilmański

Opiekun:

dh Jakub Grobelny.

 

Świetlica Terapeutyczna:

Mateusz Błaszczak, 

Bartłomiej Błaszczak,

Piotr Szyfer,

Szymon Adler,

Oliwia Sieracka,

Paweł Drozdowski, 

Patrycja Banasik.

Opiekunowie: Paulina Mikołajczak, Rafał Budny.

 

img_8782.JPG

 

img_8818.JPG

 

od lewej - bartlomiej blaszczak, mateusz blaszczak.JPG

 

od lewej - patrycja banasik, oliwia sieracka, pawel drozdowski.JPG

 

od lewej - piotr szyfer, szymon adler.JPG

 

img_8799.JPG

 

Marian Przybylski

 komentarze (1) | dodaj komentarz

Zaduszki i odwiedziny miejsc szczególnych

poniedziałek, 04 listopada 2013 16:34

 

2013.11_1.jpg

 

Zaduszki i odwiedziny miejsc szczególnych

 

W sobotę mieliśmy Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, dzień poświęcony pamięci zmarłych, zawsze obchodzony 2 listopada, nazajutrz po Wszystkich Świętych. Genezą tego święta były uroczystości pogańskich Słowian, które obchodzono cztery razy w ciągu roku. Początkowo Kościół katolicki zmniejszył liczbę świąt do dwóch w roku, zaś od X wieku zaprowadzono tylko jedno święto. Jeszcze przez kilka lat po 1945 roku w dniu 2 listopada oficjalnie świętowano w Polsce Dzień Zaduszny, obecnie główne uroczystości kościelne poświęcone zmarłym odbywają się 1 listopada, tj. w dniu Wszystkich Świętych.

 

IMG_8833_1.JPG

 

IMG_8836_1.JPG

 

IMG_8838_1.JPG

 

IMG_8841_1.JPG

 

IMG_8864_1.JPG

 

IMG_8867_1.JPG

 

IMG_8868.JPG

 

IMG_8869.JPG

 

IMG_8870_2.JPG

 

IMG_8880_1.JPG

 

IMG_8883.JPG

 

IMG_8888.JPG

 

IMG_8899_1.JPG

 

IMG_8904_3.JPG

 

IMG_8907_1.JPG

 

IMG_8909_1.JPG

 

W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, w Zaduszki Kościół modli się za wszystkich zmarłych w intencji zbawienia dusz odbywających w czyśćcu pokutę. Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. Na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563) ogłoszono z kolei dekret, że duszom przebywającym w czyśćcu można pomagać "zanosząc prośby przed tron Boży". I tak wielu z nas uczyniło, odwiedzając liczne w regionie nekropolie.

 

Ks. prał. Jacek Dziel - proboszcz z parafianami z Markowic przy miejscu stracenia o. Mariana Wyduby OMI w lesie Leśnictwa Kurzebiela 

 

IMG_8937.JPG

 

IMG_8946.JPG

 

IMG_8952.JPG

 

IMG_8954.JPG

 

IMG_8957.JPG

 

IMG_8958.JPG

 

IMG_8961.JPG

 

IMG_8968.JPG

 

 Ks. prał. Jacek Dziel z parafianami z Markowic przy grobie o. Mariana Wyduby OMI w Strzelnie

 

IMG_8971.JPG

 

IMG_8976.JPG

 

IMG_8978.JPG

 

IMG_8977.JPG

 

IMG_8984.JPG

 

Również niedzielę wielu wykorzystało, by odwiedzić miejsca pochówków bliskich, znajomych i osób dalszych, które w dziejach naszego regionu zapisali się złotymi zgłoskami.

 

Grób Bielickich i Jaczyńskich w Kwieciszewie 

 

PB020087.JPG

 

PB020086.JPG

 

PB020085.JPG

 

PB020084.JPG

 

Fot.: Heliodor Ruciński  

 komentarze (2) | dodaj komentarz

To nie my podpalamy i grozimy zwolnieniami

sobota, 02 listopada 2013 14:30

 

szpit19524.jpg

 

To nie my podpalamy

i grozimy zwolnieniami

 

Przewidział burmistrz Ewaryst Matczak, że powołując zespół ds. utrzymania status quo  strzeleńskiej lecznicy narazi siebie, jak i członków na różnego rodzaju ataki ze strony osób prących ku stołeczności Mogilna. I stało się, że nasze dążenia i ostre sprzeciwy zostały nazwane w sposób szyderczy dziecinną zabawą w piaskownicy, że efektem tych działań będzie utrata pracy przez kilkuset strzelnian (a co z mogilnianami?), że z mapy Polski zginie powiat mogileński itd., itp.

 

W tej całej wyliczance zapomniano o jednym, że jest druga strona, strona, która całą winę nieodpowiedzialnych działań nazywanych szumnie restrukturyzacyjnymi po prostu zrzuca na tzw. formalno-nieformalną grupę, co więcej, potęgując napięcie, na – celowo tak nazywaną - grupę referendalną. Nazwano nas nawet w jednym z tytułów prasowych podpalaczami powiatu, czyniąc to w sposób manifestacyjny, bo dużą wytłuszczoną czcionką, która przystoi jedynie hasłom transparentowym. Ten zmasowany atak ubierany jest w groteskę pełną czarnego humoru (prześmiewania) w postaci zdjęcia i podpisu „prozaika stołecznego”, jakoby długa rowerowa droga czekała burmistrza w drodze ku Inowrocławiowi.

 

Ten kilku zdaniowy atak został manipulacyjnie rozszerzony w nijakie treści do kilkunastu stron maszynopisu, zawierającego się w dwóch artykułach prasowych i jednym blogerskim. Zapomniano o jednym, o rzeczowych i mających poparcie prawne argumentach za reorganizacją mogileńskiego ZOZ-u, za przeniesieniem szpitalnych oddziałów ze Strzelna do Mogilna i odwrotnie. Popisano się za to chęcią wyprzedzenia decyzji rządowych, nadinterpretacją legendarnego już mapowania szpitalnictwa na terenie kraju, czyli podstawą restrukturyzacji ma być gdybanie z pominięciem ekonomicznych przesłanek tegoż posunięcia.

 

W rozmowach z przedstawicielami strzeleńskiego zespołu poseł Eugeniusz Kłopotek powiedział, że nie wyobraża sobie, by zakusy wobec Strzelna mogłyby być zrealizowane. Ogrom pieniędzy włożonych w Strzelno, a szczególnie jego zaangażowanie w rozbudowę szpitala w Strzelnie, kiedy był wicewojewodą bydgoskim nie mogą zostać zaprzepaszczone. W spotkaniu tym uczestniczył również marszałek Dariusz Kurzawa, który zauważył, że szpital strzeleński jest mu bardzo bliski i nie można popełnić tutaj żadnego błędu, chociażby tej miary, co błędnie sporządzony i odrzucony przez zarząd sejmiku wniosek o przesunięcie ze Strzelna do Mogilna 1,7 miliona złotych. Poseł Kłopotek jest zdania, że pieniądze te muszą pozostać na strzeleńskiej inwestycji.

 

Kolejne spotkanie z posłem Tomaszem Latosem uzmysłowiło nam sens ewentualnego mapowania szpitali w Polsce. Na ten przykład dał nam miasto Bydgoszcz i pobliski Szubin z własnym szpitalem, który odległy jest o kilkanaście kilometrów od nasyconej szpitalami stolicy województwa. A przecież nasz szpital wobec Inowrocławia ma otwartą kilkudziesięciokilometrową przestrzeń w kierunku południowym.

 

Nas przeraża jedno: łatwość zerwania umowy społecznej, jaką władze Strzelna i Mogilna zawarły w 1998 roku. Wówczas strzelnianom zagwarantowano, że szpital strzeleński będzie wiodącą placówką w powiecie, że sieć szkolna zostanie utrzymana w niezmienionym stanie. Treść tej umowy społecznej zna mogileński bloger, gdyż wówczas był we władzach, zaś główne jej tezy zostały zapisane w numerze 4. „Gazety Strzeleńskiej”.

 

Jednostronne, bez negocjacyjne zerwanie umowy społecznej, to coś, co uprawnia drugą stronę do podjęcia wszelkich dopuszczalnych prawem kroków w przywróceniu umówionego umową społeczną ładu, a gdy ono nie skutkuje, podjąć kroki ku zawiązaniu nowej umowy nawet z nowymi partnerami. Ustępstwa wobec strony, która nie szanuje fundamentalnych tez funkcjonowania powiatu muszą skutkować tym, czym skutkują, czyli daleko idącym posunięciom, które zostaną wprowadzenie w życie, ale dopiero po określeniu się społeczności, której skutki te dotyczą - w konsultacjach społecznych.

 

Tak więc, uważamy, że nie my bawimy się w powiatowej piaskownicy, że nie my zerwaliśmy umowę społeczną z 1998 roku, że nie my podpalamy powiat. Myślę, że kolejne artykuły wyjaśnią Państwu sedno zawartej umowy społecznej, która była fundamentem powstania powiatu mogileńskiego oraz ukażą płytkość tez tzw. „Biznes planu” mającego na celu zwolnienie pielęgniarek, zwiększenie kadry dyrektorskiej i manipulacje słowne około stanu technicznego obu szpitali, a szczególnie zapisów o opiece konserwatorskiej. Zaś na dowód, że historia kołem się toczy, przywołam niebawem opis Strzelna z 1936 roku zachowany w ówczesnej gazecie „Pałuczanin”.

 

Wysoce szkodliwym zachowaniem nie jest nasze postępowanie, myśmy przeprowadzili kilka rozmów negocjacyjnych, z których jedno w odczuciach drugiej strony zostało odebrane w sposób szyderczy, jako konklawe. My nie gramy na emocjach społecznych, nie nabijamy ciśnienia napięć w społeczeństwie naszym. My mogilnian szanujemy i jesteśmy pełni podziwu dla ich pracy. Przecież w Mogilnie mieszkają nasi bliscy, przyjaciele i na odwrót. Nie dążymy do unicestwienia powiatu i ciągle otwarci jesteśmy do prowadzenia konstruktywnych rozmów, ale takich, które raz zawartą umowę społeczną utrzymają w mocy.

 

Wszystkich zapraszam do zapoznania się z filozoficznymi i prawnymi aspektami pojęcia umowy społecznej, szczególnie rządzących powiatem.

 

Marian Przybylski – rz.p.z.  

 komentarze (5) | dodaj komentarz

Wszystkich Świętych 2013

piątek, 01 listopada 2013 22:02

 

Wszystkich Świętych 2013

 

kwes1.jpg 

 

Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią się im płaci.

                                            Wisława Szymborska

 

Dzisiaj Wszystkich Świętych. W tym dniu Kościół katolicki uroczyście wspomina znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Dzień ten jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.

 

W dzisiejszej homilii podczas mszy św. na starej strzeleńskiej nekropoli ks. kan. Otton Szymków przypomniał wiernym, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, jest to uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w Domu Pana. Należą do nich nie tylko święci kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni, zmarli, którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd.

 

kwes2.jpg

 

Dzień ten przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z żyjących i wierzących w Boga Najwyższego, niezależnie od obranej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości. Dla osiągnięcia tej pełni człowieczeństwa konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga.

 

Stwórca powołuje do świętości wszystkich, dlatego też każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Każdy z nas otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. To od nas zależy, w jakim stopniu przyjmiemy od Boga dar świętości.

 

kwes3.JPG

 

Dziś, wespół z Lidką odwiedziliśmy cmentarze w Strzelnie, Mogilnie i Wylatowie, zaś przejeżdżając obok cmentarza w Kwieciszewie swe myśli skierowaliśmy ku temu jakże ważnemu miejscu spoczynku wielu znanych w przeszłości obywateli tej ziemi. Odwiedzając kilkaset mogił w zadumie wspominaliśmy osoby znane i jeszcze nie tak dawno obok nas żyjące.

 

Moje myśli skierowałem ku tym, których w tym roku żegnałem osobiście, a także ku tym, których znałem, a z różnych przyczyn nie mogłem swym udziałem odprowadzić w miejsce wiecznego spoczynku. W Toruniu z grupą kolegów odprowadziłem przyjaciela z lat pracy w pionie spółdzielczym Leszka Jarzębińskiego, w Warszawie na Powązkach Honorowego Obywatela Miasta Strzelna dra Bogdana Królewskiego, w Ostrowie Henryka Wozniaka wieloletniego sołtysa Cienciska i działacza społeczno-kulturalnego, w Jeziorach Wielkich Grzegorza Przybylskiego animatora życia społeczno-sportowego oraz kilkunastu znajomych i sąsiadów. Nie mogłem być na pogrzebie prymasa Józefa Glempa, ks. prałata Bronisława Michalskiego pochowanego w Trzemesznie, czy Piotra Ficera dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, który spoczął na cmentarzu w Orchowie, a także kilku innych osób, które znałem za życia. Gdzieś tam daleko w Londynie zmarł emigrant wojenny Kazik Jaczyński, który wespół z małżonką Marysią pomógł mi w napisaniu książki o Bielicach i znakomitych rodach Bielickich i Jaczyńskich.

 

kwes4.JPG

 

Wszystkich strzelnian, którzy w ostatnim czasie, to jest od zeszłorocznego święta po dzień dzisiejszy odeszli do Domu Pana otaczamy modlitwą. Jesteśmy bardzo wdzięczni osobom, które mogiły zapomniane oczyściły, przybrały świerkiem i zapaliły znicze, szczególnie pracownikom magistrackim, a także dzieciom i młodzieży szkolnej. W czwartek widziałem również przedszkolaków, którzy ze swymi opiekunkami odwiedzili strzeleńskie cmentarze i zapalili znicze na mogiłach wojennych, a także Pomniku Katyńskim. Przy tej okazji musimy się pochwalić, że nasz wnuk Dawid skupił wokół siebie koleżanki i kolegów z Osiedla Piastowskiego i od kilku lat opiekują się zaniedbanymi mogiłkami bezimiennych dzieci, porządkując, przyozdabiając i paląc na nich światełko pamięci.

 

kwes5.JPG

 

Wielkie ukłony kierujemy również pod adresem osób kwestujących i osób nadzorujących tegoroczną kwestę. Niebawem napiszę sprawozdanie z tegorocznej kwesty i w nim znajdą się podziękowania indywidualne dla społeczników.

 

Lidia i Marian Przybylscy

Fot.: Heliodor Ruciński

 komentarze (1) | dodaj komentarz

Strzeleński szpital

sobota, 26 października 2013 8:35

 

szpit19522.jpg

 

Komunikat 

 

W Markowicach gm. Strzelno, w dniu 23 października 2013 roku odbyło się spotkanie członków Zespołu ds. utrzymania status quo Szpitala Powiatowego Filia im. Tytusa Chałubińskiego w Strzelnie przy Burmistrzu Strzelna z Zarządem Powiatu w Mogilnie i Przewodniczącym Rady Powiatu w Mogilnie. Przedmiotem spotkania była wymiana poglądów w kwestii przyszłości funkcjonowania służby zdrowia w powiecie mogileńskim.

 

W trakcie spotkania członkowie zespołu zapoznali Zarząd Powiatu i Przewodniczącego Rady ze stanowiskiem, jakie zostało wypracowane przez Zespół. Wszyscy członkowie Zespołu w swych wypowiedziach zabiegali o utrzymanie status quo Filii strzeleńskiej Szpitala Powiatowego w Mogilnie.

 

Członkowie Zarządu Powiatu w Mogilnie i Przewodniczący Rady Powiatu w Mogilnie wysłuchali głosów i podtrzymali swoje stanowisko w kwestii potrzeby reorganizacji SP ZOZ w Mogilnie. Zarząd uważa, że dokument przygotowany przez Dyrektora SP ZOZ w Mogilnie jest materiałem wyjściowym nad którym będą trwały dalsze prace zanim trafi on pod obrady Rady Powiatu w Mogilnie celem akceptacji. Strony spotkania uznały, że dalsze rozmowy będą kontynuowane.

 

Marian Przybylski - rz.p.z 

 komentarze (6) | dodaj komentarz

sobota, 26 lipca 2014

Licznik odwiedzin:  536 451  

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O moim bloogu

Z dziejów oraz teraźniejszości Strzelna, a także pogranicza kujawsko-wielkopolskiego i o wszystkim, co dotyka mojej małej ojczyzny.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 536451
Wpisy
  • liczba: 516
  • komentarze: 562
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 1355 dni

Lubię to

Witam serdecznie na blogu Strzelno moje miasto 3. Nazywam się Marian Przybylski 14 sierpnia 2012 r. strzeli mi 60 lat. Z wykształcenia jestem rolnikiem, z drugiej profesji urzędnikiem samorządowym, z zamiłowania regionalistą, genealogiem i miłośnikiem swego miasta. Tutaj znajdziecie Państwo kontynuację mych dwóch pierwszych blogów o tym samym tytule, różniących się tylko cyframi. Czytając, poznacie dzieje Strzelna i pogranicza kujawsko-wielkopolskiego, dzień dzisiejszy, a także nieco polityki, od której choćby się chciało, to nie idzie uwolnić się. Jestem prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Kocham moje miasto, dlatego też ze wszech miar pragnę jego dobra. Napisałem kilka książek o regionie o tematyce historycznej. Nadal piszę, również artykuły do prasy regionalnej, roczników genealogicznych i na strony internetowe. Często podpisuję się pseudonimem Słowianin. Jeszcze raz zapraszam do lektury bloga i wszystkich moich publikacji.

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl