Bloog Wirtualna Polska
Są 1 107 632 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://m.ocdn.eu/_m/a3992a170cf5052a6c49537b0a8cdc07,0,1.gif

Kategorie

Genealodzy z WTG "Gniazdo" na 7. Rocznicowym spotkaniu

niedziela, 10 listopada 2013 22:16

 

gniazdowtg.jpg

 

Genealodzy z WTG "Gniazdo" 

na 7. Rocznicowym spotkaniu 

 

Każdorazowo wyjazd na spotkanie w gronie genealogów z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” wyzwala we mnie dziwne moce, które leczą z przeziębienia i zadają siły do dalszego parania się szeroko pojętymi poszukiwaniami. Po prostu grzebaniem w rodzinnym - i nie tylko – drzewie. Po raz siódmy mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu rocznicowym, czyli urodzinowym naszego „Gniazda”. W tym roku obraliśmy Poznań i siedzibę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego. Gwoli ścisłości, to Marzena uczestniczyła po raz siódmy, zaś ja z Heliodorem bardziej okrągły bo piąty raz. Towarzyszący nam Krzysztof, który wraz z małżonką – moją chrześniaczką – Irką buduje wielkie drzewo Rymaszewskich z Kresów i Grzybowskich znad Gopła, był po raz drugi. On występuje w roli sympatyka „Gniazda”, zaś mniemam, że to spotkanie spowoduje, iż wypełni deklarację i wstąpi w nasze szeregi.

 

IMG_9043_1.JPG

 

IMG_9048_1.JPG

 

IMG_9038_1.JPG

 

IMG_9041_1.JPG

 

IMG_9042_1.JPG

 

Już w Poznaniu, na Placu Wolności czekała na mnie Asia ze Zdzisławem. Jak tradycja niesie, zakupili rogale świętomarcińskie i przekazali ojcu, by zawiózł je na Kujawy, do Strzelna i tam świątecznie, z rodziną skonsumował. Tak więc rogale poszły do bagażnika, zaś my, całą gromadą, udaliśmy się na spotkanie rocznicowe. Już u samego progu powitały nas panie ze stoiska, oferując wydawnictwa WTG „Gniazdo”, których z racji posiadania w zbiorach własnych nie nabyliśmy. Oczywiście w oko wpadało najnowsze dzieło Joanny Lubierskiej Historia kamienicy Cybulskich w Poznaniu. Już we wrześniu przeczytałem i w oddzielnym artykule napiszę kilka słów pod adresem autorki – super pozycja z wątkiem markowickim i profesorem gimnazjum św. Marii Magdaleny Leonem Wituskim.

 

Cegielski2.bmp

 

Gdy już sala wypełniła się, nasz Dostojny Prezes Wojciech Jędraszewski otworzył posiedzenie, wraz z którym wszyscy oddaliśmy się uczcie duchowej, chłonąc w pierwszej części wiedzę o twórcy polskiego, nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego Hipolicie Cegielskim, zaś w drugiej o projektach realizowanych przez naszych członków, jak i przez zaprzyjaźnione Towarzystwa Genealogiczne.

 

aaacegiel.jpg

 

IMG_9051_1.JPG

 

Cegielski1.jpg

 

Prezes przybliżył postać Cegielskiego, kładąc nacisk w swym wykładzie na jego działalność społeczną i gospodarczą. Piękna postać tytana pracy organicznej fascynuje po dzień dzisiejszy, zaś wiele wątków z jego życia oraz życia przodków okrywa tajemnica, zapewne gdzieś w przepastnych archiwach skrywana. Dwie z tych tajemnic próbowało rozwikłać kolejnych dwoje prelegentów. Jak im to wyszło ocenić mogą uczestnicy spotkania.

 

IMG_9062_1.JPG

 

Jako drugi zaszczyt miałem ja mówić: o dzieciństwie, wieku młodzieńczym, rodzicach, rodzeństwie oraz krewnych i powinowatych Hipolita Cegielskiego. Wykład swój zacząłem od słów: W tym roku (2013) obchodzimy 200. lecie urodzin Wielkiego Wielkopolanina. Czy te obchody są na miarę wielkości twórcy polskiego, nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego? Zapewne tak, choć niestety, nie udało się poznać nam tak do końca jego biografii, szczególnie wątków związanych z dzieciństwem i z najbliższymi. Owszem, wystawiono Wielkiemu Wielkopolaninowi w 2009 roku pomnik przy Placu Wiosny Ludów w Poznaniu, pomniki popiersia w biurowcu Delta i w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie oraz ostatnio w Trzemesznie, gdzie od soboty 26 października ma nowy skwer i pomnik. Nadal mgłą tajemnicy owiane są wątki dziejowe rodzeństwa Hipolita, a szczególnie jego rodziców. Dziś zaprezentuję Państwu tzw. wątek wylatowski.

 

9e239bc258d56d6dgen.jpg

 

Wiadomym jest, że Hipolit Cegielski urodził się w majętności Ławki, położonej kilkanaście kilometrów od Wylatowa. Zaś biografowie łączą jego dzieciństwo i młodość właśnie z tą miejscowością, Trzemesznem, Poznaniem itd., nie wspominając nic o niewielkiej miejscowości Wylatowo położonej w gminie Mogilno, w województwie Kujawsko-Pomorskim.

 

IMG_9074_1.JPG

 

IMG_9076_1.JPG

 

Niebawem pozwolę sobie na całościowe zamieszczenie mego wystąpienia na forum WTG „Gniazdo”. Z kolei trzecia prelekcja przeprowadzona przez Magdalenę Mrugalską-Banaszak, niezwykle ciekawa, dotyczyła zaawansowania prac poszukiwawczych grobu Hipolita Cegielskiego. Ten ciekawy i zajmujący wątek znalazł się również na łamach poznańskiej „Gazety Wyborczej” w wydaniu z 31 października-1 listopada 2013 roku. Sam tytuł artykułu Geny zaprowadzą nas do Hipolita przyciąga czytelnika do jego przeczytania. Ciekawych treści zapraszam: http://m.poznan.gazeta.pl/poznan/1,106517,14873158,Geny_zaprowadza_nas_do_Hipolita.html

 

IMG_9093_1.JPG

 

IMG_9098_1.JPG

 

Przerwa kawowa – z kanapkami, rogalikami świętomarcińskimi, ciasteczkami, lampką wina – stała się również przedłużeniem wystąpień dopołudniowych. Ciekawi tematów około Hipolitowych kontynuowali wątki niedokończone, rozmawiając z poszczególnymi prelegentami. Byłem i ja okupowany – niezwykle sympatyczne i miłe rozmowy – tak, że dorwawszy się do małych, acz sytych rogalików spałaszowałem ich… No dobrze, prezes mówił, że dla każdego starczy, kiedy opuszczałem salonik, jako ostatni, było ich jeszcze ze 30 sztuk, a i kanapek zostało i ciasteczek dostatek się ostał. To „zasługa” naszych pań trzymających linię – spoglądających jeno na wyśmienite jadło.

 

IMG_9103_1.JPG

  4675714939e161d0.jpg

 

Podczas przerwy można było dotknąć sprzętu, jaki został zakupiony przez Zarząd do celów digitalizacyjnych. Super sprawa, tym bardziej, że zakup trafiony i sfinansowany z „1%”. Kiedy ponownie zasiedliśmy w sali prelekcyjnej głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy wystąpił przedstawiciel starosty gnieźnieńskiego, który złożył na ręce prezesa Wojciecha Jędraszewskiego stosowny adres. Kolejni goście zapoznali nas z projektami, jakie realizują poszczególne towarzystwa genealogiczne. I tak: ze Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego Grzegorz Mendyka, z Towarzystwa Genealogiczno-Heraldycznego z Poznania Leszek Krajkowski i z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego Janusz Pawelczyk.

 

IMG_9114_1.JPG

 

aacegiel.jpg

 

IMG_9120_1.JPG

 

Również i my pochwaliliśmy się swoimi projektami i uczestnictwem w projekcie Łukasza Bieleckiego „Poznań Project 1800-99”. Oczywiście głos zabrał sam mistrz Łukasz Bielecki, a po nim Piotr Skałecki mówił o projektach „BASIA” i „ASIA”. Nie zabrakło też głosu Katarzyny Krüger, która przekazała kilka świeżonek o Wyszukiwarce nekrologów z wielkopolskiej prasy.

 

acegiel.jpg

 

241ee2021b4d741fgen.jpg

 

Na zakończenie wspólne rodzinne zdjęcie i hajda na biesiadę „Pod Koziołki”, lubo do odległych od Poznania domostw, tak jak to my uczyniliśmy – do Strzelna. Oczywiście zaopatrzeni w pokaźne pakunki ze świętomarcińskimi rogalami. Było wyśmienicie, mniemam, że podobnie podczas biesiady, o której, mniemam, ktoś z biesiadników doniesie.

 

Marian Przybylski

Foto: Heliodor Ruciński

  komentarze (3) | dodaj komentarz

W kręgu Zaduszek - MZM Chabsko

sobota, 09 listopada 2013 23:39

 

aazad1.JPG

 

Zaduszki Poetycko-Muzyczne

 

Wczoraj, 8 listopada 2013 roku w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku miały miejsce Zaduszki Poetycko-Muzyczne. Już przed 17:00 sala widowiskowa MZM wypełniła się zaproszonymi gośćmi. Ta frekwencja od lat towarzyszy temu cyklowi imprez, podczas których prezentowane są tzw. wspominki historyczne, czyli przywoływanie znanych śp. mieszkańców ziemi mogileńskiej. W tym roku wspominaliśmy Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski, Stanisławę Łagowską, Stanisława Chudzińskiego i Rozalię Tomalak – znaną mogilnianom siostrę Błażeję.

 

aazad2.JPG

 

IMG_8986_1.JPG

 

IMG_8995_1.JPG

 

W specyficzny klimat zadumy wprowadziła zebranych młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie, która zaprezentowała się w montażu słowno-muzycznym „Jeszcze jest dzisiaj”. Tym razem młodzież wybrała utwory znakomitego Jonasza Kofty (1942-1988) – poety, dramaturga, satyryka, autora przebojów.

 

IMG_9011_1.JPG

 

IMG_9013.JPG

 

IMG_9019.JPG

 

Moją rolą w tym spektaklu było przywołanie postaci śp. kardynała Józefa Glempa, o którym powiedziałem m.in.: Dziesiątki artykułów, książki, filmy, setki zdjęć z wizyt Prymasa Polski na pograniczu wielkopolsko-kujwskim, co wybrać, przeczytać, obejrzeć by podczas dzisiejszych Zaduszek przywołać sylwetkę Wielkiego Polaka, syna ziemi kujawskiej, którego los również związał z Mogilnem i pobliskimi Stawiskami, z Wielkopolską? Potrzeba było czasu, by przywołać własne obrazy z przeszłości, na których postacią pierwszoplanową lub w drugim planie występującą był ks. Prymas. Ten drugi plan to stanie przy boku Prymasa Tysiąclecia, kiedy to ks. Józef Glemp po studiach rzymskich został prymasowskim sekretarzem. Z tego okresu posiadam kilka zdjęć zrobionych w markowickim sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw. Młodziutki ksiądz z tytułem Sędziego Roty Rzymskiej z ogromną troską pomaga wysiąść Prymasowi z samochodu. Wokół, tłumy wiernych prą na samochód i służby porządkowe, próbujące powstrzymać napór.

 

  IMG_9023.JPG

 

IMG_9029.JPG

 

Po krótkiej przerwie kawowej, zebrani mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Przemka Mazurka z Poznania. Dopowiem, że były to jubileuszowe X Zaduszki i mniemam, że ich wieloletnia obecność na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych mogileńskiego muzeum.

 

Marian Przybylski

Fot. Heliodor Ruciński

 komentarze (0) | dodaj komentarz

Historia konfliktu szpitalnego

piątek, 08 listopada 2013 12:33

 

szpit19521.jpg

 

Historia konfliktu szpitalnego

 

W środę 6 listopada miało miejsce spotkanie członków Zespołu ds. utrzymania status quo Szpitala Powiatowego Filia im. Tytusa Chałubińskiego w Strzelnie przy Burmistrzu Strzelna z emerytowanym dyrektorem ZOZ-u w Mogilnie lek. med. Wojciechem Torkowskim. Wielce Szanowny Pan Dyrektor przedstawił dzieje budowlane związane z rozbudową strzeleńskiej lecznicy, naświetlając członkom Zespołu wiele tajników około budowlanych oraz związanych z dalszymi planami rozbudowy strzeleńskiego szpitala, które gdzieś w zawierusze walki o władzę zostały zaprzepaszczone i zamiecione pod przysłowiowy dywan.

 

W najbliższych odcinkach wydobędziemy spod tegoż kobierca wszystko to, co zostało tam skryte w szybkim zacieraniu śladów po byłych dyrektorach. Natomiast dzisiaj pragnę przytoczyć jedno z pierwszych źródeł do wiedzy o powstawaniu powiatu mogileńskiego. Jest to artykuł opublikowany w 1998 roku w „Gazecie Strzeleńskiej”. Zaś pod nim tekst wyjaśniający znaczenie i wagę umowy społecznej, która w bólach rodziła się przed laty, by mógł powstać nowy Powiat Mogileński.

 

umowa0.jpg

umowa1.jpg

umowa2.jpg

umowa3.jpg

umowa4.jpg  

 

Powstanie Powiatu Mogileńskiego w 1998 roku było wynikiem zawarcia umowy społecznej pomiędzy reprezentantami gmin Mogilno i Strzelno. Owymi reprezentantami byli burmistrzowie, zarządy gmin oraz przewodniczący rad. Przyczyną zawarcia tejże niepisanej z racji braku podstaw prawnych umowy były nastroje społeczne, które wyrażały się chęciami przynależności strzelnian do przyszłego powiatu inowrocławskiego, zaś mogilnian do Wielkopolski i budowy nowego powiatu w ramach tegoż województwa.

 

Ostateczne zawarcie dorozumianej umowy dało podstawy do powstania czterogminnego Powiatu Mogileńskiego. Głównymi punktami umowy społecznej były dwa strategiczne dla Strzelna tematy. Pierwszy to uznanie szpitala strzeleńskiego, jako wiodącej placówki służby zdrowia w przyszłym powiecie, zaś drugim – utrzymanie struktur szkolnictwa średniego, jakie znajdowało się na terenie Strzelna. Tak więc, mieszkańcy dając domniemaną zgodę na działania zmierzające do utworzenia powiatu uznali, że przyszłe władze powiatowe będzie zobowiązywała owa umowa. Stała się ona uzasadnieniem historycznie ważnego poglądu, że powiatu mogileński będzie istniał tak długo, jak długo będzie przestrzegana powyższa umowa społeczna.

 

Wspólnym pojęciem dla tych dwóch podstawowych punktów umowy jest suwerenna wola, którą na mocy umowy społecznej wszyscy członkowie społeczeństwa są zobowiązani przestrzegać.

 

Naruszenie umowy

Umowa społeczna i wiążące się z nią prawa obywatelskie nie są ani naturalne, ani ostateczne. Sama umowa jako środek do celu jest uzasadniona tylko wtedy, kiedy przynosi powszechne korzyści. Zatem, gdy umowa zostaje zerwana, zaczyna się sprzeciw społeczny tej grupy, którą decyzje najbardziej dotykają. Owe prawo do sprzeciwu, gdy zostaje ona zerwana jest prawem niezbywalnym.

 

Ponieważ prawa wiążą się ze zgodą na umowę, ci, którzy nie wypełniają zobowiązań umowy ryzykują utratę części praw, a społeczeństwo powinno chronić się przed działaniami ograniczającymi dostęp do dóbr raz wynegocjowanych. Bycie członkiem społeczeństwa oznacza wzięcie odpowiedzialności za przestrzeganie zawartych zasad, a wraz z ich utratą prawo do sprzeciwu za ich pogwałcenie. Ponieważ większość ludzi obawia się tych, którzy mogą ich skrzywdzić i jednocześnie nie zamierza krzywdzić innych, czuje się bezpiecznie mając świadomość istnienia praw karzących szkodliwe zachowania.

 

Zatem co stało na przeszkodzie, by w relacji prasowej z ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Strzelnie całkowicie pominąć poruszony przeze mnie wątek mówiący o umowie społecznej jaką onegdaj zawarto dla dobra budującej się nowej jednostki administracyjnej – Powiatu Mogileńskiego?

 

Zapraszam do lektury kolejnych artykułów wyjaśniających podłoże konfliktu około szpitalnego, jaki trwa na linii Strzelno – Mogiln.

 

Marian Przybylski – rz.p.z.

 komentarze (1) | dodaj komentarz

Rekordowa kwesta

wtorek, 05 listopada 2013 19:16

 

aacmen1.jpg

 

Rekordowa Kwesta

 

Kwesty cmentarne na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków stały się w kraju powszechne. Wszędzie tam, gdzie społecznicy czują potrzebę „odkurzenia” z pamięci postaci zasłużonych obywateli, spoczywających pod spękanymi płytami, zniszczonymi upływającym czasem epitafiami i nagrobkami zbierane są pieniądze, dla ratowania i odnawiania tych miejsc. Po raz IX mieszkańcy Strzelna, ci młodzi, jak i starsi, którym przewodzili z racji strszeństwa: emerytowany pedagog, wiceburmistrz Strzelna Marian Kasprzyk oraz Honorowy Obywatel Miasta Strzelna i Honorowy Prezes TMMS Kazimierz Chudziński, zbierali datki, które pozwolą na kontynuację pięknego dzieła ratowania od zapomnienia miejsc spoczynku znakomitych strzelnian.

 

aacmen2.jpg

 

Wysoka komisja w składzie: Gwidon Trzecki, Marian Przybylski, Irena, Monika, Krzysztof Rymaszewscy, Heliodor Ruciński, Stanisław Bielecki, Kamil i Eugeniusz Kabacińscy przeliczyła 7 kg różnej wartości monet i papierowych walorów uzyskując wynik tegorocznej kwesty na poziomie:

 

3 316,43 zł

 

 DSCF1767.JPG

 

2013-11-01-1418_1.jpg

 

DSCF1770.JPG

 

DSCF1771.JPG

 

DSCF1774.JPG

 

DSCF1775.JPG

 

DSCF1776.JPG

 

Szanowni Wolontariusze kwestujący przed strzeleńską starą nekropolią, kłaniamy się Wam nisko wdzięczni za trud znoszenia niepogody – choć słońca było wiele – za wytrwałość, cierpliwość i profesjonalizm, za uśmiech kierowany do darczyńców, za dobre słowo wypowiadane pod adresem mieszkańców i gości sypiących „grosz” do puszek. Jako prezes TMMS dziękuję wam za bycie z nami w tych dniach na strzeleńskim cmentarzu, za cichą modlitwę i udzielaną informację o starym strzeleńskim cmentarzu.

 

DSCF1777.JPG

 

DSCF1780.JPG

 

DSCF1781.JPG

 

DSCF1782.JPG

 

DSCF1784.JPG

  

Oddzielne podziękowania kieruję do tych wszystkich, którzy ze zrozumieniem podeszli do naszej akcji. Dziękujemy mieszkańcom miasta i gminy, strzelnianom, których los rozrzucił po kraju, a którzy w ostatnich dniach odwiedzili groby bliskich i wsparli nas w dobrym dziele, dziel przywoływania pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności.

 

DSCF1785.JPG

 

DSCF1786.JPG

 

DSCF1787.JPG

 

DSCF1791.JPG

 

DSCF1792.JPG

 

Kolejną mogiłą - grobowcem, który zostanie objęty pracami konserwacyjnymi będzie pomnik nagrobny pierwszego polskiego Naczelnika Sądu Powiatowego Leopolda Dębno-Krzyżanowskiego (1870-1930). Biogram w trakcie opracowywania.

 

Dla dopełnienia naszej wdzięczności imiennie i pod adresem każdego z wolontariuszy kieruję w imieniu Zarządu TMMS podziękowania, Serdecznie Dziękujemy!

 

Członkowie TMMS:

Krzysztof Rymaszewski,

Irena Rymaszewska,

Heliodor Ruciński,

Kazimierz Chudziński,

Jerzy Zebel,

Marian Kasprzyk,

Przemysław Zowczak,

Piotr Łuczak.

 

Sympatycy TMMS:

Stanisław Bielecki,

Kamil Kabaciński,

Marcin Borowski,

Monika Rymaszewska,

Nikola Brzuszczak,

Piotr Cieślik,

Piotr Pieszak,

Piotr Dubicki.

 

ZS Strzelno:

Opiekun: Marta Kodzis
Uczniowie:
Marcelina Ruszkiewicz,

Aleksandra Niedziałkowska,

Ela Stanek,

Mańka Rybicka,

Angelika Krygier,

Weronika Kozłowska,

Agata Borys,

Joanna Pietruszka,

Michalina Skowrońska,

Paulina Krzesińska,

Agnieszka Krenc,

Zuzanna Laskowska,

Kinga Niedziela,

Julia Zbytniewska.

 

Kwestujący harcerze z 13 drużyny harcerskiej " Nieprzetartego Szlaku" przy SOSW w Strzelnie:

Damian Furmańczyk

Dawid Nowowiejski

Mateusz Chmielewski.

Opiekunowie:

phm. Aleksandra Łykowska

phm. Arkadiusz Przybyszewski.

 

Kwestujący harcerze z drużyny harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" przy MOW w Strzelnie:

Piotr Kolczynski

Kamil Mateja

Marcin Kręcioch

Mateusz Borzym

Łukasz Kosiński

Jarosław Wilmański

Opiekun:

dh Jakub Grobelny.

 

Świetlica Terapeutyczna:

Mateusz Błaszczak, 

Bartłomiej Błaszczak,

Piotr Szyfer,

Szymon Adler,

Oliwia Sieracka,

Paweł Drozdowski, 

Patrycja Banasik.

Opiekunowie: Paulina Mikołajczak, Rafał Budny.

 

img_8782.JPG

 

img_8818.JPG

 

od lewej - bartlomiej blaszczak, mateusz blaszczak.JPG

 

od lewej - patrycja banasik, oliwia sieracka, pawel drozdowski.JPG

 

od lewej - piotr szyfer, szymon adler.JPG

 

img_8799.JPG

 

Marian Przybylski

 komentarze (1) | dodaj komentarz

Zaduszki i odwiedziny miejsc szczególnych

poniedziałek, 04 listopada 2013 16:34

 

2013.11_1.jpg

 

Zaduszki i odwiedziny miejsc szczególnych

 

W sobotę mieliśmy Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, dzień poświęcony pamięci zmarłych, zawsze obchodzony 2 listopada, nazajutrz po Wszystkich Świętych. Genezą tego święta były uroczystości pogańskich Słowian, które obchodzono cztery razy w ciągu roku. Początkowo Kościół katolicki zmniejszył liczbę świąt do dwóch w roku, zaś od X wieku zaprowadzono tylko jedno święto. Jeszcze przez kilka lat po 1945 roku w dniu 2 listopada oficjalnie świętowano w Polsce Dzień Zaduszny, obecnie główne uroczystości kościelne poświęcone zmarłym odbywają się 1 listopada, tj. w dniu Wszystkich Świętych.

 

IMG_8833_1.JPG

 

IMG_8836_1.JPG

 

IMG_8838_1.JPG

 

IMG_8841_1.JPG

 

IMG_8864_1.JPG

 

IMG_8867_1.JPG

 

IMG_8868.JPG

 

IMG_8869.JPG

 

IMG_8870_2.JPG

 

IMG_8880_1.JPG

 

IMG_8883.JPG

 

IMG_8888.JPG

 

IMG_8899_1.JPG

 

IMG_8904_3.JPG

 

IMG_8907_1.JPG

 

IMG_8909_1.JPG

 

W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, w Zaduszki Kościół modli się za wszystkich zmarłych w intencji zbawienia dusz odbywających w czyśćcu pokutę. Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. Na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563) ogłoszono z kolei dekret, że duszom przebywającym w czyśćcu można pomagać "zanosząc prośby przed tron Boży". I tak wielu z nas uczyniło, odwiedzając liczne w regionie nekropolie.

 

Ks. prał. Jacek Dziel - proboszcz z parafianami z Markowic przy miejscu stracenia o. Mariana Wyduby OMI w lesie Leśnictwa Kurzebiela 

 

IMG_8937.JPG

 

IMG_8946.JPG

 

IMG_8952.JPG

 

IMG_8954.JPG

 

IMG_8957.JPG

 

IMG_8958.JPG

 

IMG_8961.JPG

 

IMG_8968.JPG

 

 Ks. prał. Jacek Dziel z parafianami z Markowic przy grobie o. Mariana Wyduby OMI w Strzelnie

 

IMG_8971.JPG

 

IMG_8976.JPG

 

IMG_8978.JPG

 

IMG_8977.JPG

 

IMG_8984.JPG

 

Również niedzielę wielu wykorzystało, by odwiedzić miejsca pochówków bliskich, znajomych i osób dalszych, które w dziejach naszego regionu zapisali się złotymi zgłoskami.

 

Grób Bielickich i Jaczyńskich w Kwieciszewie 

 

PB020087.JPG

 

PB020086.JPG

 

PB020085.JPG

 

PB020084.JPG

 

Fot.: Heliodor Ruciński  

 komentarze (2) | dodaj komentarz

czwartek, 31 lipca 2014

Licznik odwiedzin:  541 407  

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O moim bloogu

Z dziejów oraz teraźniejszości Strzelna, a także pogranicza kujawsko-wielkopolskiego i o wszystkim, co dotyka mojej małej ojczyzny.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 541407
Wpisy
  • liczba: 516
  • komentarze: 562
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 1360 dni

Lubię to

Witam serdecznie na blogu Strzelno moje miasto 3. Nazywam się Marian Przybylski 14 sierpnia 2012 r. strzeli mi 60 lat. Z wykształcenia jestem rolnikiem, z drugiej profesji urzędnikiem samorządowym, z zamiłowania regionalistą, genealogiem i miłośnikiem swego miasta. Tutaj znajdziecie Państwo kontynuację mych dwóch pierwszych blogów o tym samym tytule, różniących się tylko cyframi. Czytając, poznacie dzieje Strzelna i pogranicza kujawsko-wielkopolskiego, dzień dzisiejszy, a także nieco polityki, od której choćby się chciało, to nie idzie uwolnić się. Jestem prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Kocham moje miasto, dlatego też ze wszech miar pragnę jego dobra. Napisałem kilka książek o regionie o tematyce historycznej. Nadal piszę, również artykuły do prasy regionalnej, roczników genealogicznych i na strony internetowe. Często podpisuję się pseudonimem Słowianin. Jeszcze raz zapraszam do lektury bloga i wszystkich moich publikacji.

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl