Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 122 758 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://m.ocdn.eu/_m/a3992a170cf5052a6c49537b0a8cdc07,0,1.gif

Kategorie

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Rocznica wyzwolenia Strzelna

czwartek, 02 stycznia 2014 21:13

 

powst1.jpg

 

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego

 

Rocznica wyzwolenia Strzelna

 

Dzisiaj punktualnie o godz. 12:00 nad Strzelnem zawyły syreny alarmowe. Przed 95. laty o tej godzinie wybuchło w Strzelnie powstanie. Mieszkańcy wsparci oddziałami Powstańców Wielkopolskich z Gniezna, Wrześni, Gębic, Mogilna, Kwieciszewa, Wylatowa oraz okolicznych miejscowości w ciężkich walkach wyzwoliły miasto. Ten dzień na trwałe zapisał się w annałach dziejowych Strzelna.

 

Godzina ta rozpoczęła uroczystości strzeleńskie oddania Czci Bohaterom. Na starej nekropolii przy ul. Kolejowej pod pomnikiem nagrobnym poległych Powstańców Wielkopolskich zebrała się grupa osób funkcyjnych z burmistrzem Ewarystem Matczakiem, radni z przewodniczącym RM Piotrem Pieszakiem oraz mieszkańcy. Po krótkim wprowadzeniu w uroczystość dokonaną słowami prezesa TMMS Mariana Przybylskiego zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze. Po tej części uroczystości część uczestników udała się pod szpital strzeleński, gdzie zapalono znicze pod obeliskiem upamiętniającym poległych powstańców z Kompani Gnieźnieńsko-Wrzesińskiej: Czesława Plewińskiego i Stanisława Pachowiaka.

 

Reportaż w/g Heliodora 

 

powst2.JPG

 

powst3.JPG

 

powst4.JPG

 

powst5.JPG

 

powst6.JPG

 

powst7.JPG

 

powst8.JPG

 

powst9.JPG

 

powst10.JPG

 

powst11.JPG

 

powst12.JPG

 

powst13.JPG

 

powst13a.JPG

 

powst14.JPG

 

powst15.JPG

 

powst16.JPG

 

powst17.JPG

 

powst18.JPG

 

powst19.JPG

 

powst20.JPG

 

powst21.JPG

 

 

 komentarze (0) | dodaj komentarz

2 stycznia 1919-2014. 95 rocznica wyzwolenia Strzelna

środa, 01 stycznia 2014 11:22

 

IMG_9318.JPG

 

Chwała Bohaterom!

 

2 stycznia 1919-2014 

95 rocznica wyzwolenia Strzelna

 

Szanowni mieszkańcy Strzelna i okolicznych miejscowości. 2 stycznia 2014 roku przypada 95. rocznica wyzwolenia naszego miasta z pruskiej niewoli. W późnych godzinach popołudniowych, po krwawych walkach, w wyniku których poległo dwóch powstańców z kompanii gnieźnieńskiej miasto zostało wyzwolone. Zniewolone w 1772 roku w wyniku I rozbioru Polski trwało w niewoli pruskiej przez 146 lat z krótką 7. letnią przerwą na czasy Księstwa Warszawskiego.

 

Uczcijmy tę rocznicę!

 

2 stycznia 2014 roku o godz. 12:00

Spotykamy się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzy przy ul. Kolejowej.

 

Chwała Bohaterom!

 komentarze (1) | dodaj komentarz

Życzenia Noworoczne z przemyśleniami…

wtorek, 31 grudnia 2013 17:51

 

kartki-3.jpg

 

Życzenia Noworoczne

z przemyśleniami…

 

Wielce Szanowni Czytelnicy blogów „Strzelno moje miasto”! Właśnie wróciłem z pracy i stwierdziłem, że minął nam rok, jak z bicza strzelił. Był to rok pełen wrażeń i niezapomnianych przeżyć, kolejny rok pracy uwieńczonej licznymi sukcesami i to zarówno Państwa, jak i moimi osobistymi. Wydałem kolejną książkę, napisałem następną oraz kilkadziesiąt artykułów, szczęśliwie i turystycznie przeżyłem 10. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego z Lidziunią, w drodze jest wnuk Staś lubo wnuczka Zosia oraz przeżyłem radośnie wigilię i święta w towarzystwie rodziny, w tym i narzeczonych. Dopowiem, że na „Strzelnie moje miasto 3” w Święta licznik przekroczył 300 tysięcy wejść! Cóż więcej chcieć!!!

 

II przybylscy a (1).jpg

 

Fakt, wczoraj rozbolał mnie ząb, lecz natychmiastowa, choć późnowieczorna była to pomoc lekarska Pani lek. med. Joanny Osińskiej, uwieńczona została zwycięstwem polegającym na zabezpieczeniu zęba i przygotowaniu go do dalszego leczenia. Odbyło się to wszystko w bardzo miłej atmosferze, w luksusowych i sterylnych warunkach, w których po raz pierwszy w życiu mogłem obejrzeć na ekranie swój chory ząb. Super technika, super obsługa – XXI wiek – polecam ten Gabinet cierpiącym na bóle zębów! W nim rozdają nie tylko uśmiechy, ale również ów przysłowiowy, acz skuteczny balsam.

 

W minionym roku były i dni rozstań, odeszło z tegoż ziemskiego padołu wielu znajomych. Dzisiaj dowiedziałem się o śmierci kuzynki... Ale jak to w najpiękniejszych ogrodach bywa, potrąci się niekiedy kwiatek pysznie kwitnący, zamieniając go w ów symbol przerwanego żywota. Ale my wszyscy musimy iść dalej, radując się każdym dniem, gdyż najpiękniejszą rzeczą jaką Bóg nam dał jest życie.

 

Zatem z podniesionymi głowami wejdźmy w Nowy 2014 Rok, pełni nadziei na jego pomyślny przebieg. Cieszmy się każdym dniem i rozdawajmy dobro na wszystkie strony. Życzymy Wam Drodzy Czytelnicy, Rodzino, Znajomi i Przyjaciele, by się wiodło Wam, byście byli szczęśliwi i weseli, by się spełniły wszystkie Wasze marzenia i oczekiwania!!! 100 Lat!!!

 

kartki-5.jpg

 

Lidia i Marian Przybylscy 

 komentarze (0) | dodaj komentarz

Gębice gm. Mogilno. Poświęcenie odbudowanego Pomnika

wtorek, 31 grudnia 2013 17:45

 

gembicekoniec.jpg

 

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Gębice gm. Mogilno.

Poświęcenie

odbudowanego Pomnika

 

 

Sobota, 28 grudnia 2013 roku była niezwykle ważnym dniem w życiu wielu gębiczan. Tego dnia w Gębicach gm. Mogilno odbyła się wielka gminna uroczystość związana z 95. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Na ten dzień już przed ponad 5. laty wyznaczono rocznicowe obchody z odsłonięciem odbudowanego na wzór tegoż pierwotnego ufundowanego w 1928 roku Pomnika Ku Czci Powstańców Wielkopolskich oraz Pamięci Poległych w Latach 1914-1920 w Walkach o Niepodległość Polski. Odbudowa monumentu dokonała się za sprawą Komitetu w składzie: Andrzej Konieczka, Maria Adamczyk, Hieronim Banaszkiewicz, Waldemar Barszcz,  Grażyna Drgas, Stanisław Galewski, Julianna Kamela, Grzegorz Kapłonia, Jacek Szalaty, Zbigniew Trzosek, Irena Tupalska, Marzena Węgrzyn i Wacław Wódkiewicz. Ponad 100 osób i 3 instytucje zasiliły konto Komitetu Odbudowy, kierowanego przez sołtysa Konieczkę. Cała inicjatywa wspierana był od samego początku przez burmistrza Leszka Duszyńskiego, który wspólnie z małżonką Magdaleną dzieło odbudowy wsparł prywatnie środkami finansowymi.

 

gembice00.jpg

 

Przed godz. 11:00 kilkuset mieszkańców i gości zgromadziło się przed miejscową świątynią parafialną pw. św. Mateusza Apostoła, liczne poczty sztandarowe i delegacje instytucji i organizacji pozarządowych. Rozpoczęte uroczystą mszą św. gębickie uroczystości na długo zapiszą się w pamięci mieszkańców i zaproszonych gości. Po dziś dzień brzmią w naszych uszach pieśni patriotyczne wykonane przez chór „Hemantus” z Mogilna. Koncert ten przypomniał podobny, wykonany w 1928 roku przez gębicką „Lutnię” na stopniach ówczesnego monumentu.

 

gembice23.jpg

 

Po mszy św. i koncercie, w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego uczestnicy przemaszerowali pod północna pierzeję gębickiego rynku, gdzie rozlokowawszy się wzięli udział w dalszej części uroczystości. Głos zabrała burmistrz Leszek Duszyński, który w wystąpieniu patriotycznym zarysował dziej zrywu powstańczego oraz przybliżył pierwszy etap rewitalizacji rynku w Gębicach z jego głównym elementem, pomnikiem. Z kolei sołtys Andrzej Konieczka przybliżył dzieje budowlane pomnika, te z przedwojnia, jak i współczesne. Powiedział min.: Autorem projektu budowlanego pomnika był inż. Marek Kaczan, a wykonawcą rzeźby orła artysta rzeźbiarz Dawid Wawrzyniak z Inowrocławia. Budowę fundamentów i cokołu wykonała firma „Perfekt” Piotra Smółki z Mogilna, nad pracami budowlanymi czuwał Stanisław Wołek ze Świerkówca. Pamiątkowe tablice wykonała firma „Gramex” Roberta Gmaja z Mogilna. Całość uzgodnień projektowo - technicznych realizowała pracownia architektoniczna inż. Marka Kaczana z Inowrocławia.

 

gembice15.jpg

 

Głos zabrali również: przewodnicząca RM Teresa Kujawa, starosta Tomasz Barczak oraz prezes TMMS Marian Przybylski ze Strzelna, który w imieniu strzelnian podziękował gębickim bohaterom z 1919 roku za udział w wyzwalaniu Strzelna, zaś ich potomkom za dzieło odbudowy pomnika i patriotyczne trwanie po dzień dzisiejszy.

 

gembice24.jpg

 

Po wystąpieniach, w obecności władz, wojska, gości, rodzin powstańców oraz mieszkańców Gębic i gminy Mogilno pomnik odsłonili: p. Stanisław Galewski, p. Irena Tupalska oraz Jagoda Mądrowska uczennica Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach i Agata Pawlak uczennica Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gębicach. Aktu poświęcenia monumentu dokonał miejscowy proboszcz ks. Stanisław Siuchniński. Odczytany został apel pamięci oraz oddana została salwą honorowa przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego dla uczczenia i oddania cześć poległych i walczących w walkach o niepodległość Polski. Złożono również wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salut ogniowy, po czym wszystkie delegacje i dębiczanie złożyli kilkadziesiąt wiązanek kwiatów u stóp pomnika. Pozytywnym i niezwykle patriotycznym elementem było uczestniczenie w uroczystości członków Fan Clubu Kolejorza – Lecha Poznań i Noteci Gębice. Młodzież wznosiła okrzyki „Chwała Bohaterom” oraz dwukrotnie odpaliła czerwone race. Na zakończenie młodzież z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach odegrała montaż słowno-muzyczny o wyzwalaniu ziemi mogileńskiej przez powstańców w 1919 roku.

 

gembice28.jpg

 

Pośród uczestnikami uroczystości, mogliśmy dostrzec burmistrza Trzemeszna Krzysztofa Derezińskiego, przewodniczącą RG Dąbrowa Emilię Żmudzińską, wójtów: Orchowa Teodora Prykę, Jezior Wielkich Zbysława Woźniakowskiego. Honorowych Obywateli Miasta Mogilna druha Aleksandra Wenglewicza i redaktora Stanisława Kaszyńskiego. Wnuka członka Komitetu Roboczego Budowy Pomnika z 1928 roku Stanisława Wojtasińskiego i wielu innych dostojnych uczestników w osobach dyrektorów szkół i kadry oficerskiej Wojska Polskiego.

 

gembice32.jpg

 

Przy pięknej, jak na tę porę roku, pogodzie, zakończono uroczystość wspólną grochówką wojskową. W pamięci naszej na długo pozostanie ta wspaniała uroczystość. Na jej echa oczekują, gdzieś daleko w Europie i za oceanem byli mieszkańcy regionu gębickiego i ich potomkowie. Niebawem dotrze do nich informacja z rodzinnych stron, jak współcześnie czcimy Bohaterów.

 

Marian Przybylski

 

Fotoreportaż w/g Heliodora

 

gembice0.jpg

 

gembice1.jpg

 

gembice2.jpg

 

gembice3.jpg

 

gembice4.jpg

 

grmbice6.jpg

 

gembice5.jpg

 

gembice7.jpg

 

gembice8.jpg

 

gembice9.jpg

 

gembice10.jpg

 

gembice11.jpg

 

gembice12.jpg

 

gembice13.jpg

 

gembice14.jpg

 

gembice16.jpg

 

gembice17.jpg

 

gembice18.jpg

 

gembice20.jpg

 

gembice21.jpg

 

gembice22.jpg

 

gembice25.jpg

 

gembice26.jpg

 

gembice27.jpg

 

gembice29.jpg

 

gembice29a.jpg

 

gembice30.jpg

 

gembice31.jpg

 

gembice33.jpg

 

gembice34.jpg

 

gembice35.jpg

 

gembice36.jpg

 

gembice40.jpg

 

gembice37.jpg

 

gembice38.jpg

 

gembice39.jpg

 

2013.12_1.jpg

 

2013.121_1.jpg

 

2013.122_1.jpg

 

2013.123_1.jpg

 

2013.124_1.jpg

 

2013.125_1.jpg

 

2013.126_1.jpg

 

2013.127_1.jpg

 

2013.128.jpg

 

2013.129.jpg

 

 komentarze (1) | dodaj komentarz

95. lat temu w Strzelnie

niedziela, 29 grudnia 2013 15:24

 

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego -

W przededniu wyzwolenia Strzelna

  

95. lat temu w Strzelnie

 

wiec19118a.jpg

Zdjęcie wykonane 29 grudnia 1918 roku na strzeleńskim rynku przez Ignacego Maciejewskiego. Urodził się on 1869 r. w Poznaniu i był synem Kazimierza i Aemilii Olszewskiej. W 1889 zawarł w Strzelnie związek małżeński z Franciszką Lewandowską i tutaj zamieszkał, przy obecnej ulicy Klasztornej. Swoje atelier fotograficzne prowadził przy ulicy Świętego Ducha 34, w domu Romana Lechowskiego. Jest to jego najsłynniejsze zdjęcie, czyli obraz przedstawiający wiec – polską manifestację na Rynku w Strzelnie. Zostało ono wykonane 29 grudnia 1918 r. (równo przed 95-laty). Co ciekawe, zdjęcie to we fragmentach zostało przez fotografa poddane koloryzacji: trybuna ze sztandarami i dziewczynka w czerwonym bereciku. Jest to pierwsze zdjęcie kolorowe wykonane przez Ignacego Maciejewskiego. Czy zrobił ich więcej?

 

Kiedy Wielkopolska już wrzała, a powstanie z Poznania z dnia na dzień rozeszło się w jej głąb, 29 grudnia 1918 roku w Strzelnie miały miejsce dwa wielkie wiece. Pierwszemu przewodniczył dziekan ks. Stanisław Kopernik i miał ten wiec za zadanie utworzenie w mieście i powiecie Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. Ks. dziekan w krótkich, acz treściwych słowach zapoznał zebranych z kondycją stanu robotniczego, jego sytuacją oraz potrzebą zjednoczenia się Polaków. Kolejny mówca dr Roman Konkiewicz opisał położenie robotników w Wielkim Księstwie Poznańskim. Zaś Wojciech Kowalski zaapelował do zebranych, by w imię Boże wstępowali w szeregi ZZP.

 

Przemawiali także miejscowi przemysłowcy: Wawrzyn Szuda i Bolesław Pińkowski faktycznie dzierżący z ramienia Rady Ludowej władzę Burmistrza Strzelna. Efektem tych wszystkich wystąpień było gremialne wstąpienie w szeregi ZZP i wybranie władz  stowarzyszenia. Łącznie zapisało się na członków ZZP 150 osób. Do zarządu wybrano: Antoniego Paternogę, Wincentego Lewandowskiego, Wojciecha Kowalskiego,, Jana Wiśniewskiego, Jana Świątkowskiego, Walentego Kędzierskiego i Wawrzyna Jeske.

 

wiec19118a1.jpg

 

Tego samego dnia o godz. 13:00 miał miejsce kolejny wiec. Tuż po zakończeniu tego pierwszego zebrani w Sali Piątkowskiego strzelnianie wymaszerowali w wielkim pochodzie, zabierając po drodze przygodnych mieszkańców na strzeleński rynek. Czoło pochodu otwierała orkiestra, zaś korespondent „Dziennika Kujawskiego” naliczył kilka tysięcy ludzi. Miasto tego dnia było odświętnie przybrane. Na wietrze łopotały biało czerwone flagi i dzień był bardzo piękny i pogodny. Była to manifestacja narodowa - patriotyczna zorganizowana na cześć Ignacego Paderewskiego przez miejscowe obywatelstwo z miejskiej i powiatowej Rady Ludowej.

 

Na trybunie przybranej w zieleń i proporczyki narodowe miejsce zajął prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Bolesław Pińkowski. W swym przemówieniu wskazał na sukces misji wielkiego i genialnego pianisty, który podbił serca Amerykan. Po tym wystąpieniu pochód ruszył pod kościół, gdzie u wrót świątyni przemówił ks. Stanisław Kopernik. Swoją orację zakończył okrzykiem: Niech żyje wolna, zjednoczona, niepodległa Polska Ludowa.

 

Po powrocie na rynek kontynuowano wiec. W imieniu „Sokolic” przemówiła Zofia Zakrzewska z Mirosławic, a tuż po niej dr Roman Konkiewicz, który przedstawił rys historyczny cierpień narodu polskiego skutego kajdanami niewoli pruskiej. Również nawiązał do wspaniałej postaci Ignacego Paderewskiego, nazywając go: Wielkim synem Ojczyzny, gorącym patriotą i genialnym artystą. Wzniósł na jego cześć okrzyk tej treści zakończony życzeniem: niech żyje! Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” rozentuzjazmowany pochód powrócił pod lokal Piątkowskiego, wznosząc okrzyki na cześć: Polski, Wilsona i Paderewskiego. Wiec zakończono odśpiewaniem pieśni „Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Zaś korespondent zdający relacje z wieców zanotował, że manifestacja na długo pozostanie w pamięci uczestników. („Dz. K.”, 1919 Nr 3).

 

Marian Przybylski

 komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 22 października 2014

Licznik odwiedzin:  634 399  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

Z dziejów oraz teraźniejszości Strzelna, a także pogranicza kujawsko-wielkopolskiego i o wszystkim, co dotyka mojej małej ojczyzny.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 634399
Wpisy
  • liczba: 549
  • komentarze: 683
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 1443 dni

Lubię to

Witam serdecznie na blogu Strzelno moje miasto 3. Nazywam się Marian Przybylski 14 sierpnia 2012 r. strzeli mi 60 lat. Z wykształcenia jestem rolnikiem, z drugiej profesji urzędnikiem samorządowym, z zamiłowania regionalistą, genealogiem i miłośnikiem swego miasta. Tutaj znajdziecie Państwo kontynuację mych dwóch pierwszych blogów o tym samym tytule, różniących się tylko cyframi. Czytając, poznacie dzieje Strzelna i pogranicza kujawsko-wielkopolskiego, dzień dzisiejszy, a także nieco polityki, od której choćby się chciało, to nie idzie uwolnić się. Jestem prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Kocham moje miasto, dlatego też ze wszech miar pragnę jego dobra. Napisałem kilka książek o regionie o tematyce historycznej. Nadal piszę, również artykuły do prasy regionalnej, roczników genealogicznych i na strony internetowe. Często podpisuję się pseudonimem Słowianin. Jeszcze raz zapraszam do lektury bloga i wszystkich moich publikacji.

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl