Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 137 986 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://m.ocdn.eu/_m/a3992a170cf5052a6c49537b0a8cdc07,0,1.gif

Kategorie

Z pielgrzymką do Kujawskiej Częstochowy

niedziela, 30 marca 2014 14:41

 

IMG_2991_1.JPG

 

Z pielgrzymką

do Kujawskiej Częstochowy

 

Członkowie PTTK w Strzelnie z prezesem Zbigniewem Domańskim na czele to grupa najaktywniejszych mieszkańców Strzelna i okolic. Liczba imprez i wycieczek organizowanych przez zarząd jest imponującą. Śmiało można powiedzieć, że członkowie PTTK wiodą prym pośród licznymi organizacjami pozarządowymi miasta i gminy.

 

IMG_2999_1.JPG

 

IMG_2997_1.JPG

 

IMG_2996_1.JPG

 

IMG_2995_1.JPG

 

Potwierdzeniem aktywności jest sobotni wyjazd do Markowic i Gaju Wymysłowickiego. Pierwsza grupa rowerowa wyjechała już o godz. 11:00, zaś druga autobusowa w pół godziny później, by na miejscu, już razem, uczestniczyć w mszy świętej oraz nabożeństwie ku czci Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw odprawionych przez kustosza Sanktuarium ks. Jacka Dziela. Kilkugodzinny pobyt zaowocował zwiedzaniem Sanktuarium i Muzeum Parafialnego, a także wysłuchaniem przy kawie i cieście prelekcji Marian Przybylskiego o dziejach Kujawskiej Częstochowy.

 

IMG_3005_1 (1).JPG

 

IMG_3004_1.JPG

 

IMG_3003_1.JPG

 

IMG_3002_1.JPG

 

IMG_3001_1.JPG

 

Tak nazwał to miejsce pierwszy proboszcz parafii markowickiej, ojciec Jan Nawrat (1924 - 1929). Chociaż symboliczna to nazwa, zdaje się przylgnęła do sanktuarium maryjnego i trwa po dzień dzisiejszy. Wątkiem szczególnym było przybliżenie sylwetki o. Kazimierza Łabińskiego OMI (1914-1999) proboszcza i kustosza markowickiego w kontekście najnowszej książki poświęconej temu wspaniałemu kapłanowi.

 

IMG_3013_1.JPG

 

IMG_3011_1.JPG

 

IMG_3008_1.JPG

  

Przez cały rok Markowice nawiedzają tysiące pielgrzymów. Przybywają oni tutaj niemalże z całego pogranicza kujawsko-wielkopolskiego, jak również z różnych zakątków kraju, by pokłonić się Pani Kujaw Królowej Miłości i Pokoju. Taki bowiem tytuł nadał naszej Kujawskiej Pani Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński. Od lat dla wielbicieli kultu Maryi dniem szczególnym jest pierwsza niedziela lipca. Wówczas to, niebo nad sanktuarium Matki Boskiej Markowickiej przybiera kształt baldachimu osłaniającego największą w tym dniu kujawską świątynię wystawioną na wolnym powietrzu. Ojciec Kazimierz Łabiński OMI, wieloletni proboszcz markowicki i kustosz sanktuarium, miejsce to nazwał Bezcennym Skarbem Ziemi Kujawskiej.

 

IMG_3018_1.JPG

 

marko-wymy.jpg

 

IMG_3035_1.JPG

 

IMG_3038_1.JPG

 

Jak zapisała, prof. Maria Alexandrowicz: Markowice od wieków związane z obyczajem wsi kujawskiej, są jednocześnie ze swoim zespołem klasztornym malowniczym akcentem tutejszego krajobrazu. Takie są też w wierszach urodzonego niedaleko stąd Jana Kasprowicza. Z rodzinnego Szymborza do Markowic chadzał wysadzoną jarzębinami drogą, której wizja żyje w jego poezji.

 

                         Na roztęczone mgławice kadzideł

                         kładą się dźwięki organów,

                         majestatyczne, cudotwórcze dźwięki,

                         i podpływają ku cichej, pokornej,

                         ku nieskalanej, ku skupionej duszy,

                         klęczącej w progu świątyni.

                         Grona jarzębin rumienią się w słońcu

                         prastare lipy szumią hymn pierwotny,

                         przenikający głębinę jestestwa,

                         łan się kołysze, rozłożysty, złoty,

                         w oknach świergocą jaskółki,

                         nad poszeptami pacierzy

                         nieprzeliczonych pątników

                         białe wzlatują gołębie (...)

 

„Moja pieśń wieczorna”

 

Kasprowicz pisał w 1917 r., że w twórczości jego „wszystkie niemal krajobrazy to wspomnienia Kujaw, częstokroć obracające się w przestrzeni na oko bardzo maleńkiej - Inowrocław, Szymborze, Szarlej, Kruszwica, Mątwy, Tupadły, Markowice”...

 

IMG_3073_1.JPG

 

IMG_3079_1.JPG

 

IMG_3083_1.JPG

 

O bogactwie terenów, na części których rozłożyła się już w odległym średniowieczu ta stara wieś onegdaj mówiono:, Kto ma Markowice, Polanowice i Bożejewice, ten mówi królowi polskiemu amice (mój przyjacielu). W drodze powrotnej turyści udali się do Gaju Wymysłowickiego, w którym znajduje się prywatny cmentarz byłych właścicieli Markowic Wilamowitz-Möllendorfów. Tu spoczywają prochy Ulryka światowej sławy filologa klasycznego oraz jego brata Hugona nadprezydenta Prowincji Poznańskiej.

 

Marian Przybylski

Foto: Heliodor Ruciński

 komentarze (0) | dodaj komentarz

Misterium Męki Pańskiej w Strzelnie

piątek, 28 marca 2014 22:24

 

PlakatMisterium_2014m.jpg

 

Zobacz Misteria sprzed lat:

 

Rok 2013

http://strzelno3.bloog.pl/id,333870481,title,Misterium,index.html 

Rok 2012

http://strzelno3.bloog.pl/id,331006579,title,Misterium-strzelenskie,index.html

 

 komentarze (2) | dodaj komentarz

Strzelno Katastrofa budowlana z 1878 r.

środa, 26 marca 2014 22:38

 

Prasa nie kłamie

Prasa różnie interpretuje

 

Strzelno

Katastrofa budowlana z 1878 r. 

 

Przeszukując roczniki gazet dziewiętnastowiecznych trafiłem na trzy czasopisma z roku 1878 mówiące o katastrofie budowlanej w Strzelnie. Wcześniej dowiedziałem się o nie z wydanej w 1909 roku niemieckojęzycznej książki poświęconej dziejom gmin żydowskich w WKP autorstwa rabina dra. A. Heppnera i nauczyciela J. Herzberga. Katastrofa dotyczyła oberwania się sufitu synagogi strzeleńskiej, która usytuowana była przy ulicy Pocztowej, obecnie Inowrocławskiej nr 4 (stoi w tym miejscu blok wspólnoty mieszkaniowej, tj. u zbiegu ulic Inowrocławskiej i Spichrzowej).

 

4jom kipur.jpg

Żydzi modlący się podczas święta w synagodze, obraz Maurycego Gottlieba, 1878.

 

Zaintrygowały mnie sposoby przekazywania informacji o tym wydarzeniu różnie przedstawione na łamach prasowych i w rzeczonej książce. Źródłem na które powoływali się piszący te informacje była niemieckojęzyczna gazeta „Posener Tageblatt”. Informował on, że w święto Jom Kippur (żydowskie święto ruchome na przełomie września i października) 1878 roku w wypełnionej po brzegi synagodze – około 500 wiernych – oberwał się sufit. Synagoga wybudowana była w 1844 roku i oberwanie spowodował rzekomy silny wstrząs. Rannych zostało 16 osób, w tym 3 osoby ciężko: kupiec Habischinski, krawiec Henoch i uczeń składu galanteryjnego Lessera. Lżej ranną została Löwenbergowa, doznając urazu głowy – kilka ran.

 

W dwa lata później synagoga została odbudowana, zaś ja załączam fragment książki oraz artykuły z „Dziennika Poznańskiego”, „Kuriera Poznańskiego” i „Gazety Toruńskiej” byście sobie porównali ówczesne sposoby przekazywania informacji. Dzisiaj dzieje się podobnie, jedna informacja, w zależności na jakiej „tacy” podana, przybiera niekiedy wymiarów przekraczających wagę samego wydarzenia. Współcześnie wystarczy włączyć telewizję i porównać kanały informacyjne, lub kupić kilka gazet zobaczyć, jak różnie one informują.

 

0995.bmp

Fragment książki...

 

1DP1878.10.11nr234.bmp

"Dziennik Poznański"

 

2KurierPoz1878.10.09nr232.bmp

"Kurier Poznański"

 

3G.T. 1878, R. 12 nr 236.bmp

"Gazeta Toruńska"

 

Marian Przybylski 

 komentarze (0) | dodaj komentarz

W bok od spacerku - 1972

poniedziałek, 24 marca 2014 22:27

 

W bok od spacerku – 1972

 

 

swiet2.jpg

 

To było bardzo dawno temu, w 1972 roku. Z wielu względów był to rok bardzo ważny. Kolejna reforma administracyjna przygotowywała nowy podział kraju na Gminy. W miejsce Gromadzkich Rad Narodowych od 1 stycznia 1973 roku powstały nowe jednostki – Gminy. Skupiły one kilka gromad, tak jak w wypadku Strzelna, w granicach nowej jednostki administracyjnej szczebla podstawowego – Gminy, weszły 4 GRN-y (Strzelno Klasztorne, Wronowy, Markowice i Ciechrz) oraz jedna Miejska Rada Narodowa – miasto Strzelno. Ta forma podziału terytorialnego trwa po dzień dzisiejszy.

 

swiet1.jpg

W grupie pierwszy z lewej

dyrektor Zbigniew Leszczyński

   

Ale ja dzisiaj chciałbym nawiązać do oddania w owym 1972 roku nowo wybudowanej świetlicy przy Zarządzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzelnie. Wówczas miasto nie posiadało świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Owszem była świetlica przy OSP, ale jej bardzo prymitywny standard nie odpowiadał wymogom nowej gierkowskiej wizji socjalistycznej republiki… Działo się to na początku lat 70. Ówczesne miejskie władze polityczne tej jedynej słusznej siły ludu pracującego stwierdziły, że nie mają gdzie odbywać swoich spotkań przy herbacie, gorącej kiełbasie, bułce i czymś mocniejszym. No i wpadli na pomysł, by w tzw. czynie społecznym wybudować świetlicę z ubikacjami, zapleczem kuchennym etc.

 

swiet4.jpg

Na pierwszym planie Aleksander Mizerek ówczesny

I sekretarz KM PZPR

 

Inwestycja została zrealizowana wiosną 1972 roku, tuż przed reformą administracyjną i w pierwszej kolejności miała służyć Miejskiemu Komitetowi PZPR i załodze ZGKiM. Z oddania do użytku tego obiektu dostałem ostatnio 4 zdjęcia, które przechowywał w swoich zbiorach dyrektor ZGKiM Zbigniew Leszczyński. Tą drogą pragnę mu podziękować za uratowanie kawałka nie tak odległej historii.

 

swiet3.jpg

Na pierwszym planie Ewaryst Iwiński ówczesny przewodniczący PMRN

 

W tym czasie kiedy oddawano świetlicę do użytku ja przygotowywałem się do matury. W kilka miesięcy później podjąłem pierwszą pracę. Było to 42 lata temu. Wiele osób na zdjęciach jest rozpoznawalnych, kilku z nich żyje, choć większość odeszła z tego świata. Na zdjęciach utrwaleni zostali radni Miejskiej Rady Narodowej w Strzelnie, pracownicy ZGKiM oraz członkowie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Dla upewnienia się w prawidłowym rozpoznaniu, proszę o wpisanie nazwisk, które Państwo rozpoznajecie, może wśród nich są członkowie Waszych rodzin.

 

Marian Przybylski        

Foto ze zbiorów Zbigniewa Leszczyńskiego

 komentarze (0) | dodaj komentarz

Strzelnianie z wizytą u abpa Stanisława Gądeckiego

piątek, 21 marca 2014 18:30

 

Wizyta na Ostrowie Tumskim

 

 

ostrów1.JPG  

Wieloma nazwiskami strzelnian możemy z dumą "malować" naszą rzeczywistość. Pośród nimi znajdujemy wielu, którzy odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu przeróżnych środowisk, a nawet w wymiarze globalnym całego narodu. Postacią szczególną w tym gronie jest nasz rodak abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, o którym pisałem 12 marca, składając gratulacje objęcia niezwykle ważnej funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

 

ostrĂłw2.JPG

 

ostrĂłw3.JPG

 

ostrĂłw4.JPG  

By na ręce Ekscelencji Księdza Arcybiskupa osobiście złożyć gratulacje, burmistrz Ewaryst Matczak z prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna i osobami towarzyszącymi udali się w czwartek 20 marca 2014 roku do Rezydencji Arcybiskupa Poznańskiego na Ostrów Tumski. Blisko półtoragodzinna wizyta przepojona była szacunkiem i poszanowaniem wartości i wzajemnych relacji gości do Gospodarza. Z rozmowy dowiedzieliśmy się o ogromie prac czekającej Arcybiskupa w najbliższym czasie, a także o kultywowaniu tradycji klasowych spotkań z koleżeństwem licealnym, które osiągnęły wymiar 17 takich zjazdów. Ten wątek wypłynął kiedy przekazaliśmy pozdrowienia od strzelnian, min. Jurka Ziółkowskiego z Ostrowa, a także życzenia od seniora strzeleńskiego harcerstwa druha Gwidona Trzeckiego.

 

ostrĂłw5.JPG

 

ostrĂłw6.JPG

 

IMG_2847_1.JPG

  

Miłym akcentem naszej wizyty buło przekazanie upominków, które mają przypominać Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi jego miasto i najbliższą okolicę. Burmistrz Ewaryst Matczak przekazał piękną płaskorzeźbę dłuta strzeleńskiego honorowego obywatela Jana Harasimowicza, którą mistrz zatytułował Kana Galilejska. Ja przekazałem trzy książki swojego autorstwa, 4 numery „Kujawskiej Madonny” - miesięcznika wydawanego przez Sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach, kilkanaście obrazków wspominających o. Mariana Wydubę OMI oraz Słownik Gwary Kujawskiej. Ten ostatni upominek zaowocował przywołaniem przez Gospodarza kilku słów w naszej rodzimej gwarze, co dało świadectwo Jego swobodnego poruszania się w poznańskiej i rodzimej gwarze. Wspomnę, że Ekscelencja biegle włada, aż siedmioma językami. Sekretarz Jarosław Marek przekazał listy gratulacyjne od Burmistrza Strzelna i Przewodniczącego RM, zaś skarbnik TMMS Heliodor Ruciński piękną ręcznie wytworzoną świecę z motywami strzeleńskimi.

 

ostrĂłw7.JPG

 

ostrĂłw8.JPG

 

ostrów9.JPG

 

ostrĂłw10.JPG

 

Arcybiskup w swych wypowiedziach często wracał do naszego rodzinnego miasta i szeroko pojętej ziemi strzeleńskiej. Rozmawialiśmy o tym dawnym Strzelnie, mieście naszego dzieciństwa i lat młodzieńczych, o okolicznych miejscowościach, szczególnie Markowicach, które wydały takie znakomitości jak poetę Gustawa Zielińskiego, czy znakomitego filologa klasycznego Urlika Wilamowitza-Möllendorfa, którego dzieła miał przyjemność czytać nasz Gospodarz. Nie omieszkaliśmy wspomnieć naszych starszych braci w wierze oraz okres ich martyrologii. Ekscelencja abp Stanisław Gądecki żywo interesował się dniem dzisiejszym i problemami strzeleńskimi. Pytał o nowo budowany zakład na gnieźnieńskich rogatkach miasta, o perspektywy, jakie wyznaczyliśmy na najbliższe lata. Poproszony o skreślenie życzeń na nadchodzące święta, uczynił to z ochotą, pisząc stosowny list do czytelników „Kujawskiej Madonny”.

 

ostrĂłw11.JPG

 

ostrów12.JPG

 

ostrĂłw13.JPG

 

ostrĂłw14.JPG

 

Już na zakończenie naszej wizyty zostaliśmy oprowadzeni przez Gospodarza po wnętrzach pałacu. Ten spacer wywarł na nas ogromne wrażenie, począwszy od sali reprezentacyjnej, w której zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, po piękną, acz skromną kaplicę pałacową. Odprowadzeni przez Gospodarza do wyjścia pożegnaliśmy się - szczęśliwi tak pięknym przyjęciem - z Ekscelencją Księdzem Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim i Jego sekretarzem słowami z Panem Bogiem i do zobaczenia na Kujawach.

 

Marian Przybylski

Foto. Heliodor Ruciński

 komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 28 stycznia 2015

Licznik odwiedzin:  744 987  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Z dziejów oraz teraźniejszości Strzelna, a także pogranicza kujawsko-wielkopolskiego i o wszystkim, co dotyka mojej małej ojczyzny.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 744987
Wpisy
  • liczba: 590
  • komentarze: 812
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 1542 dni

Lubię to

Witam serdecznie na blogu Strzelno moje miasto 3. Nazywam się Marian Przybylski 14 sierpnia 2012 r. strzeli mi 60 lat. Z wykształcenia jestem rolnikiem, z drugiej profesji urzędnikiem samorządowym, z zamiłowania regionalistą, genealogiem i miłośnikiem swego miasta. Tutaj znajdziecie Państwo kontynuację mych dwóch pierwszych blogów o tym samym tytule, różniących się tylko cyframi. Czytając, poznacie dzieje Strzelna i pogranicza kujawsko-wielkopolskiego, dzień dzisiejszy, a także nieco polityki, od której choćby się chciało, to nie idzie uwolnić się. Jestem prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Kocham moje miasto, dlatego też ze wszech miar pragnę jego dobra. Napisałem kilka książek o regionie o tematyce historycznej. Nadal piszę, również artykuły do prasy regionalnej, roczników genealogicznych i na strony internetowe. Często podpisuję się pseudonimem Słowianin. Jeszcze raz zapraszam do lektury bloga i wszystkich moich publikacji.

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl