Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 173 651 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://m.ocdn.eu/_m/a3992a170cf5052a6c49537b0a8cdc07,0,1.gif

Kategorie

Wczoraj, dziś, jutro i dawno temu...

czwartek, 20 listopada 2014 22:08

 

Chelmonski-Czworka.jpg

 

Wczoraj, dziś, jutro

i dawno temu…

 

Dzisiaj w autobusie podsłyszałem, w związku z tą zadymą wyborczą, że …my Polacy to jedynie potrafimy walczyć i jak tylko zabraknie nam przeciwnika zewnętrznego, to grzmocimy się między sobą tak niemiłosiernie, że nie zwracamy uwagi na spustoszenie jakie wokół siebie czynimy. Na dodatek ciągle przegrywamy, wszystko i z wszystkimi… Słuchając, kiwałem z lekka głową, potwierdzają samemu sobie słuszność wypowiadanych słów.

 

Wyborami przyjdzie nam strzelnianom żyć jeszcze przez najbliższe 10 dni i to jest normalne, bo dogrywka, czyli druga tura wyborów na burmistrza. Dzisiaj rozmawiałem z synem Marcinem seniorem, który właśnie wrócił z kilkudniowego pobytu służbowego w Sztokholmie i dowiedziałem się, że na północy Europy jest o wiele cieplej niż u nas w Polsce – chłodzą nas wyborcze nastroje. Ale i dzisiaj pojawił się pierwszy „śnieg”, to od Wschodu napływa ta plucha, będąca mieszaniną śniegu, wody i wyborczego niesmaku, z jakim mamy do czynienia od niedzielnego wieczora. Byłem dzisiaj służbowo w Bydgoszczy i tam też będzie dogrywka, jutro jadę z Lidzią do Poznania, do naszej najmłodszej Wikusi i dzieci, tam również za 10 dni dogrywka. Może już dosyć tej niepogody, kłótni i wszelakich prób łamania demokracji. Tu na dole, u nas w gminach głosy zostały policzone dobrze. Ja od samego początku do końca głosowałem na kandydatów jednego komitetu wyborczego, błędów nie popełniłem, podobnie moi najbliżsi.

 

Dawno temu...

W sali Domu Ludowego w Mogilnie

 

leszcz2.jpg

 

leszcz23.jpg

 

leszcz2c.jpg

Tego "Wąsika" to chyba wszyscy znamy

 

leszcz2a.jpg

 

leszcz2b.jpg

 

leszcz23a.jpg

 

Mam w swoich zbiorach stare zdjęcia z końca lat czterdziestych minionego wieku, które dostarczył mi jeden z naszych mieszkańców, Zbigniew Leszczyński. Zrobione one zostały podczas bliżej nieznanego wiecu, wewnątrz byłej Sali Ludowej, wybudowanej jeszcze przez ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie. Obecnie w budynku tym mieści się Kino „Wawrzyn” i siedziba MDK. Pierwsze zdjęcie pokazuje stół prezydialny podczas tego wiecu, zaś drugie widownię. Hasła są na tyle czytelne, że nie muszę ich powtarzać. Pozostałe zdjęcia stanowią zbliżenia, za pomocą których może czytelnikom bloga uda się kogoś rozpoznać? Wówczas proszę o kontakt.

 

Marian Przybylskikomentarze (0) | dodaj komentarz

Tobolewicze. Genealogiczne odkrycia - cz. 1

wtorek, 18 listopada 2014 19:05

 

http://steifer.republika.pl/genea/stammbaum/beispiele.html

drzewo gen.jpg

 

Tobolewicze.

Genealogiczne odkrycia - cz. 1

 

 

Wstęp

W maju 2012 roku opublikowałem na blogu obszerny artykuł o ppłk. dr. Ludwiku Tobolewiczu. W nim przedstawiłem tajemnicze dzieje rodu i pochodzenie tego rzadkiego nazwiska. Opowieść została uznana przez liczne grono czytelników za fascynującą i za tą przyczyną - w nieco okrojonej wersji - znalazła się na łamach Rocznika Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”. W lipcu 2013 roku wpisał się pod artykułem na blogu czytelnik Sławek, takimi oto słowami: Wspaniały artykuł, na który po raz pierwszy udało mi się natrafić. Dla mnie tym ciekawszy, że dotyczy osoby ppłk. Tobolewicza wywodzącego się z okolic Tarnobrzega. Miasta, którego przeszłością od lat się interesuję.

 

Wówczas też, ów tajemniczy Sławek podał niezwykle ciekawe informacje o przodkach mojego bohatera, które w istotny sposób dopełniły brakujące odnogi drzewa genealogicznego Tobolewiczów. Jako osoba zapracowana, dopiero po ponad roku trafiłem na wpis Sławka i natychmiast umieściłem swoją prośbę o kontakt. Po kilku miesiącach dostałem odpowiedź. Było to krótko po wizycie dr Celiny Imielińskiej, wnuczki ppłk. Tobolewicza, która w poniedziałek 15 września br. odwiedziła ze siostrą Strzelno i Bławaty. Stało się to przy okazji jej pobytu w kraju i przejazdu z Biedruska do Torunia.

 

Korespondencja

Treści kilku maili, jakie otrzymałem od Sławka, czyli Sławomira Stępaka – bo tak nazywa się ów tajemniczy na początku Sławek - wprowadziły mnie, dosłownie, w osłupienie. Otóż, z najstarszych zapisów w księgach metrykalnych dowiedziałem się, że małopolscy Tobolewicze swoje korzenie wywodzą z Kraszyc w parafii Polanowice leżącej niedaleko Strzelna. Zatem, czy to przypadek sprawił, że ppłk Tobolewicz przechodząc w stan spoczynku obrał sobie podstrzeleńskie Bławaty na emerycką ostoję? Czy wówczas wiedział on, skąd przybył pod Tarnobrzeg jego przodek – pradziadek, że zamieszkał właśnie w Bławatach, leżących w prostej linii około 6 km od Kraszyc?

 

xtobolewicz00.jpg

Oprawa uratowanej z powodzi Księgi Małżeństw parafii Wielowieś z lat 1836-1860

 

Dzisiaj, kiedy mam nieco więcej czasu – po ukończeniu kolejnej książki – mogę dopełnić niezwykle ciekawą, zdałoby się powiedzieć pełną zagadek opowieść o Tobolewiczach, których antenat z kujawskich Kraszyc poszedł do powstania listopadowego i by uniknąć konsekwencji ze strony Prusaków i Rosjan znalazł schronienie w Królestwie Galicji i Lodomerii w granicach Cesarstwa Austriackiego.

 

Powódź

Wielka powódź jaka nawiedziła w 2010 roku Tarnobrzeg i okolice spowodowała ogromne spustoszenia. Wylana z koryta rzeka zalała również plebanię i archiwum parafialne w Wielowsi, w granicach której leży wieś Zakrzów, gdzie urodził się ppłk Ludwik Tobolewicz. Akta metrykalne dotyczące Wielowsi, nasiąknięte wodą jak gąbka czekały w worku nylonowym na wywiezienie i utylizację. Nie mógł zdzierżyć tego pan Sławomir i w porę zabrał ten worek sprzed plebanii. Z wielką skrupulatnością osuszył zawartość worka, ratując w ten sposób bezcenne dokumenty. Inne metrykalia, które znajdowały się w szafie nad lustrem wody powodziowej zachowały się nienaruszone.

 

Z czasem, jak się okazało, ów worek zawierał również metrykalia Tobolewiczów i kiedy pan Sławek przeczytał mój blog, zaintrygowany moją opowieścią, postanowił pomóc mi w rozwikłaniu tajemnicy rodzinnej przodków podpułkownika z Bławat.

 

Kujawskie korzenie
W pierwotnej wersji biogramu ppłk. Ludwika Tobolewicza podałem, że to jego ojciec był tym powstańcem, który zesłany do Tobolska salwował się, wespół z hrabią Tarnowskim, ucieczką z zesłania. Dopiero głębsza analiza genealogiczna i podpowiedź pana Sławomira pozwoliły tę tezę przesunąć w czasie do powstania listopadowego 1830 roku i obarczyć nią pradziadka rzeczonego, również Ludwika. W oparciu o dokumenty metrykalne, dla pełnej jasności dziejów cofnijmy się zatem w czasie do końca XVIII wieku.

 

W miejscowości Kraszyce na Kujawach Zachodnich, która leży pomiędzy Strzelnem a Kruszwicą około roku 1794 przyszedł na świat Ludwik, który po 1830 roku przybrał nazwisko Tobolewicz. Jego rodzicami byli Antoni z Kraszyc (Tobolewicz?) i Agnieszka. Ojciec Ludwika był rządcą ekonomicznym w majętności ziemskiej Kraszyce u wojewody [Antoniego (?)] Mierosławskiego (Mirosławskiego).

 

Tobolewicz, zapowiedzi 1837.jpg

Zapowiedzi matrymonialne z 1837 roku z danymi o pochodzeniu Ludwika Tobolewicza - powstańca

 

Z podanych przez Ludwika do ogłoszeń danych osobowych możemy domyślić się, że urodził się on w stosunkowo dobrze sytuowanej rodzinie. Ojciec Antoni jako rządca ekonomiczny był wysokim urzędnikiem gospodarczym w hierarchii zarządców licznych majętności ziemskich jakimi władali Mierosławscy. Mógł nawet wywodzić się, z któregoś z kujawskich rodów szlacheckich. Sami Mierosławscy posiadali w pobliżu Kraszyc swoje rodowe Mirosławice, Witkowo, Wronowy, Proszyska i wiele innych posiadłości, z których były i takie, które dzierżawili od innych posiadaczy ziemskich, w tym od klasztorów.

 

Powstanie Listopadowe 1830-1831

i Tarnowscy 

W sferach uprawdopodobnionych domysłów pozostaje udział Ludwika z Kujaw w powstaniu. Ta wiadomość została zapisana tradycją rodzinną i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Kiedy powstanie wybuchło miał około 36 lat. Najprawdopodobniej był żołnierzem w randze podoficera lub oficera Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. O jego drodze bojowej nic nie wiadomo. Po upadku powstania w październiku 1831 roku przedostał się wraz z hr. Tarnowskim i kilkoma innymi towarzyszami broni na teren zaboru austriackiego, w okolice Tarnobrzega.

 

olszynkagrochowska.jpg

Olszynka Grochowska Wojciecha Kossaka

 

Przybliżenia wymaga udział hrabiów Tarnowskich  z Dzikowa herbu Leliwa w Powstaniu Listopadowym. Osobą, która pełniła różne funkcje w Królestwie Polskim był Jan Feliks z Dzikowa. Wykształcony w atmosferze sejmu czteroletniego przez dziada, Stanisława Małachowskiego, i brata matki, Tadeusza Czackiego stał się ważnym politykiem warszawskim. W 1815 roku, pod przewodnictwem Stanisława Zamoyskiego, wziął udział w delegacji do Cesarza rosyjskiego na kongresie Wersalskim pod Paryżem. Po powstaniu Królestwa Polskiego, został senatorem - kasztelanem, członkiem rady stanu, komisji oświecenia itd. Syn jego, Jan Bogdan, już za życia ojca zastępował go w spełnianiu obowiązków obywatelskich. Niestety, udającego się do powstania w 1831 roku dopadła choroba - zapalenie mózgu i zatrzymała przez długie tygodnie, uniemożliwiając mu udział w zrywie patriotycznym. Spełnił go młodszy brat Walerian, który służył w legii konnej pod generałem Różyckim. Za waleczność został odznaczony krzyżem zasługi.

 

dzikow-orda.jpg

Pałac w Dzikowie według Napoleona Ordy

 

Hrabia Walerian Spycimir Tarnowski herbu Leliwa najpewniej był tą osobą, która sprowadziła towarzyszy walk powstańczych do Dzikowa i wspólnie z ojcem hr. Janem Feliksem pomogli im osiedlić się w swych dobrach. Jak pisze mi Sławomir Stępak:

Tarnowski, po powstaniu listopadowym sprowadził do swoich dóbr kilku jego uczestników. Wśród nich byli: Jan Zaklika, który z czasem odkupił od Tarnowskiego wieś Koćmierzów, a wcześniej był prawdopodobnie zarządcą ekonomicznym dóbr dzikowskich Tarnowskiego. Innym ze sprowadzonych powstańców był Andrzej Dobrodzicki ranny pod Boremlem, a następnie opiekun dwóch pokoleń dzieci Tarnowskich. Dobrodzicki zmarł w 1884 roku i pochowany został na starym cmentarzu w Miechocinie. Tam też spoczywa Józef Brodzki, też powstaniec listopadowy i zaufany człowiek Tarnowskiego. I jeszcze Józef Ślebodziński, któremu dzieci rodziły się w Wielowsi, Trześni i na końcu w Dzikowie, a Tarnowski po powstaniu listopadowym zatrudnił go jako rachmistrza w dobrach dzikowskich. Jak ztem widać, spora grupa powstańców listopadowych znalazła schronienie w dobrach dzikowskich Tarnowskiego.


Powszechne były przypadki, że dla kamuflażu przed władzą zaborczą podawali nieprawdziwe dane. Tak było z Janem Zakliką, który podał w momencie ślubu fikcyjne dane rodziców, co dopiero wyszło kilka lat po jego śmierci i chyba w 1911 roku namiestnictwo napisało pismo do parafii wielowiejskiej, że w metryce ślubów błędnie zapisano jego rodziców i w piśmie tym dopiero podano ich prawdziwe dane. Natomiast historię Józefa Brodzkiego, w Domowej Kronice Dzikowskiej opisał prof. Stanisław Tarnowski. Brodzki został „przysposobiony” przez rodzinę Brodzkich z Hałuszowic koło Jarosławia, żeby czasem władza zaborcza nie trafiła na jego trop jako byłego powstańca.

 

Podobnie uczynił Ludwik z Kujaw, syn Antoniego i Agnieszki z Kraszyc, który ukrył swą tożsamość pod nazwiskiem Tobolewicz. Najprawdopodobniej schwytany przez Rosjan został zesłany do Tobolska. Udało mu się uciec z konwoju i trafić pod skrzydła swojego dowódcy hr. Tarnowskiego. Tak osiadł w jego dobrach, otrzymując pracę podleśniczego w Wielowsi. Była to intratna funkcja, a zarazem praca, która stawiała Ludwika w grupie ludzi zaufanych hr. Tarnowskiego.

 

Koniec cz. 1

 

Marian Przybylski

 komentarze (1) | dodaj komentarz

Wybory 2014

poniedziałek, 17 listopada 2014 18:52

 

Tomeklew1.jpg

 

Wybory 2014

 

Szanowni Państwo, wybory w fazie wyłonienia radnych do Rady Miejskiej w Strzelnie, Rady Powiatu w Mogilnie i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego dobiegły końca. W drugiej turze za dwa tygodnie najprawdopodobniej będziemy wyłaniać burmistrza Strzelna. Kandydatami są Ewaryst Matczak i Przemysław Zowczak.

 

Tomeklew2.jpg

 

Ze swej strony dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na mnie, niestety nie starczyło ich, by zostać członkiem ławy miejskiej. Gratuluję swojemu konkurentowi, Piotrowi Pieszakowi, który wygrał w moim obwodzie i życzę mu owocnej pracy dla dobra naszego miasta i naszej gminy. Gratuluję wszystkim kandydatom, którzy w nowej kadencji 2014-2018 będą zasiadali w radach miejskiej i powiatowej oraz w sejmiku.

 

Tomasz Lewicki    komentarze (0) | dodaj komentarz

Strzelno moje miasto

piątek, 14 listopada 2014 21:19

 

1Tomek1.jpg

 

Obwodnica Strzelna coraz bliżej!

 

Wczorajsze bydgoskie „Zbliżenia” podały niezwykle ważną dla nas strzelnian informację, iż 13 listopada 2014 roku w Ostromecku podpisany został Kontrakt Terytorialny dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przyjęty on został przez rząd dzień wcześniej. Kontrakt w obecności premier Ewy Kopacz podpisali: Zbigniew Rynasiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Michał Korolko - Członek Zarządu Województwa.

 

Nie byłoby w tym komunikacie nic nadzwyczajnego, gdyby nie wyliczenie listy objętych dokumentem przedsięwzięć inwestycyjnych. Z jej treści wynika, ze będzie w naszym województwie realizowanych ponad 60 inwestycji, w tym ta dla nas najważniejsza – OBWODNICA STRZELNA. Łączna wartość wszystkich inwestycji mieści się w przedziale 20-25 miliardów złotych.

 

Dla mieszkańców Strzelna tym oczekiwanym, a podawanym w moim programie wyborczym najważniejszym przedsięwzięciem jest zawarte w zadaniu nazwanie inwestycji: Priorytetowe powiązania drogowe głównych miast Województwa Kujawsko –Pomorskiego do sieci TEN-T. Przedsięwzięcie to: Droga krajowa nr 15 relacji Trzebnica – Ostróda wraz z budową obwodnicy Strzelna.

 

Marszałek Piotr Całbecki po podpisaniu Kontraktu powiedział - Należy podkreślić, że kontrakty, w tym także nasz, mają charakter kroczący, co oznacza, że będą podlegały uściśleniom i doprecyzowaniu, związanym przede wszystkim z przyjęciem negocjowanych z Komisją Europejską funduszy pomocowych dla Polski. Pierwsza runda renegocjacji, doprecyzowująca między innymi źródła finansowania, przewidywana jest już na przełomie roku.

 

Drodzy mieszkańcy ulic: Cegiełka, Gimnazjalna, Klasztorna, Kościelna, Ogrodowa, Parkowa, Plac Świętego Wojciecha, Styczniowa i Świętego Ducha zaufajcie mi, oddajcie głos na moją osobę. Mieszkańcy Okręgu Wyborczego nr 7 proszę o Wasz głos!

 

1Tomek2.jpg

 

Z Wyrazami Szacunku i z Podziękowaniami

Tomasz Lewicki

 komentarze (3) | dodaj komentarz

Strzelno moje miasto

środa, 12 listopada 2014 16:34

 

1Tomek1.jpg

 

Pozostało pięć dni do wyborów. W naszym mieście trwają spotkania kandydatów na Burmistrza Strzelna i radnych do Rady Miejskiej, Rady Powiatu oraz do Sejmiku. Ze swej strony kieruję apel pod adresem mieszkańców, by w najbliższą niedzielę oddali swój głos na kandydatów z listy nr 1 reprezentujących członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Startując w wyborach czerpię swą siłę z umiłowania do naszego miasta, którego dziedzictwo kulturowe to również zasługa moich przodków. Czerpiąc z ich doświadczenia, a także z wiedzy, jaką zdobyłem w ciągu ostatnich lat pragnę służyć Wam Drodzy Wyborcy, zaś z chwilą wyboru mnie na radnego oddać się bez reszty sprawom miasta i gminy. Dla mnie wszystkie sprawy, które dotykają naszą Małą Ojczyznę są sprawami bardzo ważnymi, dlatego będę dążył do Jej pomyślnego rozwoju, współpracując w tym względzie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli.

 

1Tomek2.jpg

 

Po raz kolejny korzystając z gościnności na blogu przypominam siebie, jako kandydata do Rady Miejskiej w Strzelnie. Szanowni Państwo mieszkańcy ulic: Cegiełka, Gimnazjalna, Klasztorna, Kościelna, Ogrodowa, Parkowa, Plac Świętego Wojciecha, Styczniowa i przede wszystkim Świętego Ducha, która będzie moim priorytetem w działalności radnego dla ziszczenia oczekiwań mieszkańców w kwestii budowy obwodnicy Strzelna. 16 listopada będziecie głosować w Gimnazjum, proszę oddajcie głos na mnie, a przekonacie się, że głos ten nie będzie straconym.

 

1Tomek3.jpg

 

Tomasz Lewicki

 komentarze (1) | dodaj komentarz

środa, 2 grudnia 2015

Licznik odwiedzin:  1 102 364  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O moim bloogu

Z dziejów oraz teraźniejszości Strzelna, a także pogranicza kujawsko-wielkopolskiego i o wszystkim, co dotyka mojej małej ojczyzny.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1102364
Wpisy
  • liczba: 694
  • komentarze: 1077
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 1849 dni

Lubię to

Witam serdecznie na blogu Strzelno moje miasto 3. Nazywam się Marian Przybylski 14 sierpnia 2012 r. strzeli mi 60 lat. Z wykształcenia jestem rolnikiem, z drugiej profesji urzędnikiem samorządowym, z zamiłowania regionalistą, genealogiem i miłośnikiem swego miasta. Tutaj znajdziecie Państwo kontynuację mych dwóch pierwszych blogów o tym samym tytule, różniących się tylko cyframi. Czytając, poznacie dzieje Strzelna i pogranicza kujawsko-wielkopolskiego, dzień dzisiejszy, a także nieco polityki, od której choćby się chciało, to nie idzie uwolnić się. Jestem prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Kocham moje miasto, dlatego też ze wszech miar pragnę jego dobra. Napisałem kilka książek o regionie o tematyce historycznej. Nadal piszę, również artykuły do prasy regionalnej, roczników genealogicznych i na strony internetowe. Często podpisuję się pseudonimem Słowianin. Jeszcze raz zapraszam do lektury bloga i wszystkich moich publikacji.

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl